Méně než procentní meziměsíční nárůst tržeb v maloobchodu v září byl podle analytiků způsoben nejspíše vyplácením mimořádného příspěvku, když vláda části rodin s dětmi do 18 let vyplatila 5000 Kč.
Ekonomové očekávají, že meziroční pokles tržeb bude pokračovat, protože lidé stále více omezují svoji spotřebu. Pokles poptávky se pak může projevit na poklesu hrubého domácího produktu, což povede k tomu, že česká ekonomika se dostane do recese, sdělili.
Tržby v maloobchodě v Česku v září podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesly o 5,6 procenta po revidovaném srpnovém poklesu o 8,1 procenta. Méně v září proti loňsku utržily všechny sortimentní typy prodejen s výjimkou farmaceutických a zdravotnických obchodů. Proti srpnu se zářijové tržby zvýšily o 0,8 procenta.
Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka část domácností mimořádný příspěvek utratila za výdaje spojené se začátkem školního roku, což vedlo k větším tržbám maloobchodu. Lidé mohli také nakupovat pohonné hmoty do zásoby, protože od října skončilo dočasné snížení spotřební daně z benzinu, doplnil.
"Meziměsíční růst rozhodně nelze interpretovat jako obrat v negativním trendu vývoje maloobchodu, ale jako dočasné vzedmutí v negativním trendu omezování spotřeby domácností," uvedl. Domnívá se, že pokles tržeb maloobchodu bude v meziročním srovnání pokračovat i v závěru letošního roku a lze očekávat, že tržby v souhrnu za celý rok klesnou oproti loňsku něco přes dvě procenta.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček zmínil, že o 9,6 procenta klesly tržby ve specializovaných prodejnách potravin, kde se většinou prodávají spíše dražší produkty. Vysvětluje to tím, že lidé se kvůli úsporám více orientují na akční nabídky ve velkých supermarketech, které sice také hlásí pokles tržeb, ale o něco menší. Omezování spotřeby se podle něj odrazí na vývoji hrubého domácího produkty a česká ekonomika se může dostat do recese.
Data o vývoji maloobchodu podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera naznačují, že klesá poptávka především po zboží dlouhodobé spotřeby, mezi které patří také automobily. Analytici podle něj očekávali o zhruba dvě procenta větší meziroční pokles tržeb maloobchodu. Meziměsíční růst tržeb o necelé procento přičítá vyplácení mimořádného příspěvku rodinám, do dalších měsíců lze ale očekávat pokračování poklesu tržeb. "Za celý letošní rok odhadujeme pokles maloobchodních tržeb bez prodejů aut o 2,3 procenta a pro příští rok pouze jejich stagnaci," dodal.
I podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura analytici očekávali za září vyšší meziroční pokles tržeb až o 7,8 procenta. Z dat ČSÚ podle něj vyplývá, že domácnosti si dopřály větší nákupy, ale bude se jednat spíše o dočasný jev a neočekává, že by se zlomil trend snižování spotřeby. "Předpokládáme, že česká ekonomika počínaje třetím kvartálem letošního roku vstoupila do recese, která bude trvat minimálně do prvního kvartálu roku příštího," doplnil.