Zákaz cest mimo bydliště ale není jedinou změnou, se kterou musíme pro tento víkend počítat a se kterou se musíme vypořádat. Po zasedání vlády opět přišlo mnoho změn, tedy v omezeních pro pohyb obyvatel v České republice. Hostem Mých zpráv na TV Barrandov byl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Jaromír Soukup: Pane ministře, pojďme k praktickým opatřením, která se teď mění. Co dneska vláda rozhodla ohledně pohybu obyvatel?
Vláda nerozhodla nic převratného. Stále držíme jednoduchou filozofii, že pokud chceme zvítězit nad tou nemocí, tak musíme co nejvíce omezit kontakt mezi lidmi. To znamená, že by lidé měli zůstávat doma, maximálně si zajít nakoupit, ideálně, když bude chodit nakupovat jeden člen rodiny. Můžou se samozřejmě jít projít, ale současně musí dodržovat přiměřené odstupy, a to je tak všechno.
Já vím, že to je otravné, ale je to jediný způsob, jak zabránit šíření nákazy. Zatím jsou ty křivky nárůstu podstatně pomalejší než v Itálii nebo ve Španělsku, takže se zdá, že tato opatření fungují, ale musíme vydržet.
JS: O tom, že máte podporu většiny veřejnosti ohledně těchto opatřeních, není potřeba diskutovat. Mám ale několik otázek. Ministr zdravotnictví a vláda rozhodli, že se zakazuje pobyt mimo bydliště. Spousta lidí se lekla, protože má trvalý pobyt, tedy v občanském průkazu, někde jinde než bydlí. Znamená to tedy, že bydliště a trvalý pobyt jsou dvě rozdílné věci, anebo je to jedno a to samé?
Zase je potřeba k tomu přistupovat selským rozumem, to nejhorší, co by se mohlo stát, je, že se teďka lidé začnou stěhovat z místa na místo. Ať lidé zůstanou, kde jsou a hlavně se nikam nehýbou, rozhodně to není žádná výzva k tomu, aby se teďka stěhovali z chalupy domů. Pokud jsou na chalupě, nebo obráceně, prostě zůstaňte tam, kde jste, vycházejte, jenom, když je to nezbytně nutné, a to samé platí i pro ty chalupáře.
My samozřejmě nedoporučujeme jezdit na chalupu, protože je riziko, že tam buď něco přivezete, nebo naopak chytíte, ale nemůžeme Prahu obklíčit. Policie nemá kapacitu a rozhodně není jejím hlavním úkolem chytat lidi a kontrolovat, jestli někdo někam jezdí. Já pořád doufám a myslím, že lidé mají rozum.
JS: Vy jste také řekli, že policie bude namátkově kontrolovat vjezdy do chatových osad nebo do rekreačních oblastí. Bude to tak?
Určitě. Policie bude v chatové oblasti kontrolovat už jenom proto, aby tam nikdo nekradl, ale zase říkám, že bychom někoho stíhali a kontrolovali mu občanku, na to fakt nemáme kapacitu.
JS: Rozumím. Platí stále pořád, že chodíme v rouškách úplně všude, mimo tedy náš domov, je to tak?
Bylo by to ideální, ale zase, mně píšou lidé, jestli mohou běhat po lese bez roušky. Samozřejmě pokud je v tom lese sám a špatně se mu dýchá, tak ať si jí sundá, aby se neudusil, ale jakmile se bude blížit k nějakým lidem, tak by si ji měl nasadit. A zase, v tom lese nebude stát za stromem policista, aby kontroloval, jestli tam někdo tu roušku má, anebo ne.
JS: Pane ministře, já musím říci, že vám děkuji za váš lidský přístup. Epidemiologové nebo tedy odborníci musí samozřejmě trvat na striktních pravidlech, a viděli jsme některá nedorozumění například okolo vyjádření pana Prymuly o dlouhodobému uzavření hranic. Vy to lidem vysvětlujete lidsky a naznačujete, že přísnost samozřejmě bude, ale jsme lidé. Je to tak?
Jde o to, aby lidé nařízení respektovali vždycky, když je to jenom trošku možné. Chápu, že to vždycky možné není, říkám, nikdo nebude měřit odstupy a zase nikdo nebude číhat v lese za stromem, jestli náhodou tam neběháte bez roušky, ale ten smysl jste popsal, jde o to, být rozumný, to samé s hraničními přechody.
Samozřejmě nikdo nevyhrožuje lidem, že na dva roky zavřeme hranice a nikam nepojedou. Nicméně upozorňujeme na to, že vývoj epidemie ve světě může být různý a může se stát... já v to pevně věřím, že Česká republika virus porazí velmi rychle nebo relativně rychle. A pak bude možné uvolnit cestování do zemí, kde již nebezpečí pominulo. Takto já vnímám vyjádření pana profesora Prymuly.
JS: Dalším opatřením, které padlo, je používání mikrotenových sáčků nebo jednorázových rukavic v obchodech s potravinami, je to povinnost?
To je povinnost, která má za cíl ochránit zákazníky. To znamená, že by i lidé při vstupu do obchodu nasadili sáčky nebo rukavice na ruku, pokud tam tedy jsou.
JS: Vy jste dnes uvolnili některá opatření týkající se třeba opraven domácích spotřebičů nebo myček aut a podobně. Očekáváte v příštích dnech něco podobného, k dalším typům služeb?
Uvolnili jsme služby, které se ukazují jako nezbytné, ale nechtěl bych slibovat nějaké další uvolňování. Jsme opravdu na začátku epidemie, ta čísla nám skáčou ze dne na den, jakkoliv to není ten raketový nástup jako v Itálii, ale stále to roste.
Takže tady nechci vyvolávat naději, že příští týden to všechno uvolníme, a nechci lidi motivovat k tomu, aby to šli oslavit na zahrádku a ve dvaceti lidech si tam dávali pivo.
Vypadá to, že nárůst v České republice je pomalejší než na západě, což je dobrá zpráva, ale je to jenom díky tomu, že ta opatření fungují a lidé je dodržují. Takže pokud chceme pokračovat v tomto trendu, tak je musíme dodržovat i nadále. Jsem přesvědčen, že tu nemoc porazíme.
JS: Ještě na závěr jedna osobní poznámka, pane ministře, já jsem nevěděl, že ve vás máme tak dobrého krizového manažera. A teď trošku také očekávám, že budete více mluvit k lidem a uklidňovat je, to je mé přání.
Budu se snažit.