Armáda vyčlenila deset posádkových lékařů na pomoc přetíženým nemocnicím. Ve čtvrtek nastoupili do šesti českých a čtyř moravských nemocnic. V pátek to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Armáda k pátečnímu dni na boj s pandemií koronaviru nasazuje asi 4400 vojáků.
Kvůli vysokému počtu lidí s onemocněním covid-19 má řada nemocnic zcela naplněny své kapacity. Potýkají se především s nedostatkem personálu. Vláda tento týden rozhodla, že hejtmani a pražský primátor mohou kvůli kritické situaci v nemocnicích nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou například praktiků a gynekologů.
Armáda podle Dvořákové rozhodla, že z posádkových ošetřoven pošle na pomoc civilním nemocnicím deset lékařů. Nastoupili do deseti nemocnic, pomáhat jim zatím budou dva týdny. Jsou například z posádek v Prostějově, Přáslavicích, Bechyni nebo v Praze. Na posádkových ošetřovnách podle Dvořákové zůstali zdravotníci, kteří mají na starosti například testování i zdravotní péči o vojáky.
Armáda již v nemocnicích pomáhá několik měsíců. Denně do nich nasazuje stovky vojáků na pomocné práce, vyslala i specialisty, kteří mají kurz první pomoci. K pátku takto podle Dvořákové pomáhají v 58 nemocnicích a domovech pro seniory. Nasazeni jsou i v antigenních testovacích centrech, v mobilních odběrových týmech a v call centru, které pomáhá obvolávat kontakty nakažených lidí. Zároveň armáda vyčlenila 3854 vojáků na pomoc policii při dohledu na dodržování omezení pohybu lidí.
Do zvládání pandemie se zapojily i laboratoře speciálního zařízení v Těchoníně. "Těchonínské laboratoře jedou na plný výkon. Provádí zde virus neutralizační testy, které posuzují vhodnost rekonvalescentní plazmy pro léčbu pacientů s covid-19," poznamenala mluvčí. Laboratoří podle ní prošlo více než 2000 vzorků. V současné době jsou podle ní laboratoře Odboru biologické ochrany Těchonín a laboratoře Vojenského zdravotnického ústavu prakticky jediné, které plazmu testují. Na testech spolupracují s Ústřední vojenskou nemocnicí.
Během infekce covid-19 se podle ministerstva zdravotnictví v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky. Ty v krvi vyléčeného přetrvávají delší dobu po uzdravení. Podání plazmy od člověka, který má nemoc za sebou, je jednou z možností, jak nemocné s infekcí covid-19 léčit.