Premiér Andrej Babiš má podle pořadatelů dnešní demonstrace na Letné odstoupit do 31. prosince, pokud neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a nezbaví se Agrofrertu.
Jinak Milion chvilek v lednu svolá nové protesty, uvedl na demonstraci mluvčí spolku Milion chvilek Mikuláš Minář. Budou podle něj daleko "kreativnější" a dají o situaci v Česku vědět v zahraničí.
Spolek Milion chvilek také vyzval veřejnost k podepisování prohlášení o demokracii na svých webových stránkách a i k většímu zapojení do politického života. Hymnou v podání zpěváka Dana Bárty skončila na pražské Letné dvouhodinová demonstrace, které se podle pořadatelů zúčastnilo 300 000 lidí.
"Záleží mi na demokracii, najdu si pro ni chvilku a v případě potřeby ji budu bránit," stojí v prohlášení. Výčet požadavků obsahuje volání po politicích, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, občanech, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti, a zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.
Nápor metro zvládlo
Na Letenské pláni začala krátce po 14:00 demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi.
Pražská doprava nápor lidí podle zpravodajů ČTK zatím zvládla. Na minulém protestu v červnu se na Letnou vydalo více než čtvrt milionu lidí, doprava v okolí Letné tehdy kolabovala. Podle zpravodajů ČTK dnes nápor metro zvládalo, ve špičce jezdily vlakové soupravy každou 1,5 minutu. Podle prvních odhadů je účast menší, než tomu bylo v létě, jde ale o shromáždění desítek tisíc lidí.
Před zahájením demonstrace organizátoři pouštěli zvukové záznamy a videozáznamy ze sametové revoluce, jejíž odkaz chce demonstrace připomenout, a to včetně hlasu tehdejšího disidenta a budoucího prezidenta Václava Havla. Shromáždění zahájili organizátoři českou hymnou. Znělo také skandování "Už jsme tady" známé z doby před třiceti lety.
Místo setkání demonstrantů lemují české i evropské vlajky, další visí z oken přilehlých domů. Řada lidí přišla s transparenty s názvy měst, odkud přijeli. V rukou protestujících nechybějí transparenty vyzývající k odchodu premiéra i prezidenta Miloše Zemana. Na pláni parkují i traktory sedláků, kteří se k protestu připojili. V davu jsou podle předchozích avíz i někteří politici, průvodem o zhruba sto hlavách přišli sympatizanti TOP 09 v čele s místopředsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou.
Milion chvilek požaduje, aby Babiš buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se holdingu Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo aby sám odstoupil. Dnes spolek na Letné zveřejní, k jakému datu požaduje splnění ultimáta. Premiér dříve uvedl, že neuvažuje o tom, že by mu vyhověl, důvody demonstrace nechápe.
Češi se přidávají i v zahraničí
Stovky Čechů žijících v zahraničí se na dálku přidávají k dnešním protestům pořádaným v Praze spolkem Milion chvilek pro demokracii. Obyvatelé zejména evropských, ale také amerických či asijských měst dali najevo, že jim 30 let po sametové revoluci záleží na osudu demokracie v rodné zemi.
Protestující se napříč Evropou i světem shodli na tom, že by se premiér Andrej Babiš měl zbavit podniků, na něž má podle nich stále vliv, nebo odstoupit.
"Jeho střety zájmů zdvíhají kdekomu obočí, nad jeho reakcí na vlastní kritiku všichni kroutí hlavou," řekla Michaela Lebeda, organizátorka protestu v Bruselu, kde se zhruba tři desítky lidí sešly již v pátek večer. Česko podle ní kvůli Babišovi ztrácí v sídle institucí Evropské unie respekt a posouvá se na okraj vlivu v Evropě.
Babiš vložil firmy spojené se skupinou Agrofert do svěřenských fondů a tvrdí, že na ně nemá vliv. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise je však nadále ovlivňuje a Česku proto hrozí, že bude vracet unijní dotace.
Češi v dalších městech připomněli, že jim vadí i působení Marie Benešové na postu ministryně spravedlnosti, jejíž snahy podle nich mohou ovlivnit nezávislost justice.
"U našich sousedů všude po Evropě můžeme sledovat útoky na demokracii a vzrůst populismu. Například v Maďarsku a Polsku už skončila veškerá legrace, aktivně a neskrytě se tam prosazují autoritářské mechanismy a utlačuje svoboda. U nás to nesmí dojít tak daleko," uvedla Jana Steinke z Drážďan, kde se dnes k protestu připojilo několik desítek Čechů.
Další desítky lidí se již v pátek večer sešly například v nizozemském Haagu. Na neděli pak větší akce chystají například Češi v Londýně, Berlíně, Vídni, Kodani či Lisabonu.
Prostřednictvím facebookového profilu však vyjadřují podporu protestům i Češi z desítek vzdálenějších míst, například Soulu, Tchaj-peje, Chicaga nebo Sydney.
Podle odhadů policie je na Letenské pláni v současné chvíli více než 200 000 účastníků a další stále přicházejí.
- Policie ČR (@PolicieCZ) November 16, 2019