Premiér Andrej Babiš (ANO) připouští, že jeho kritika neziskové organizace Transparency International je ostrá, své výtky však pokládá za přiměřené. Jeho advokát to v úterý uvedl u soudu, který se začal zabývat žalobou Transparency International na ochranu dobré pověsti. Babiš organizaci opakovaně označil za zkorumpovanou. Podle právníka tím mínil způsob jejího financování a netvrdil, že by se dopustila trestněprávního jednání.
Babiš ke středočeskému krajskému soudu nedorazil, jeho advokát Jiří Urbánek ho omluvil. Také Transparency International za sebe vyslala svého advokáta, a to Pavla Uhla. Zájemcům z řad médií a veřejnosti vydával soud vstupenky, protože předpokládal velký zájem o sledování jednání. Síň však zůstala poloprázdná.
Žaloba Transparency International napadá celkem sedmnáct Babišových výroků. Soudce středočeského krajského soudu Vladimír Sommer připustil žalobu u čtrnácti z nich, v nichž se premiér vyjadřoval k otázkám svého údajného střetu zájmů. Zbylé tři výroky totiž Babiš podle soudce pronesl v rámci výkonu funkce předsedy vlády - dva při interpelacích ve Sněmovně a jeden při vyjádření k odvolání ministra kultury.
Organizace požaduje omluvu a také to, aby se Babiš napříště výroků o zkorumpovanosti zdržel. Premiéra zažalovala loni v červenci. Její ředitel David Ondráčka tehdy uvedl, že Babiš své slovní útoky stále stupňuje. Poukázal na premiérovo vyjádření v České televizi, kde v reakci na zprávy o výsledku evropského auditu jeho střetu zájmů nazval Transparency International "udavačskou neziskovkou".
Ne skutková tvrzení, ale hodnotící soudy
Oba právníci v úterý nepřistoupili na soudní pokus o smír. Urbánek uvedl, že Babišovy výroky nebyly skutkovými tvrzeními, ale hodnotícími soudy. Babiš v nich podle něho v rámci politické debaty popsal, jak je Transparency International financována - například od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. "Proto ji označuje za v tomto smyslu zkorumpovanou," prohlásil právník.
Advokát upozornil také na to, že Transparency International vůči Babišovi užívá rovněž ostrou rétoriku. Zmínil označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce. "Žalobkyně již překročila určitou hranici a přímo se podílí na politickém boji," konstatoval Urbánek.
Transparency International se tématu Babišova střetu zájmů věnuje dlouhodobě, poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. Už dříve se jí zastal sekretariát Transparency International v Berlíně, podle nějž česká pobočka jedná nezávisle a objektivně v souladu se základními hodnotami a cíli celé organizace.
Z výroční zprávy Transparency International za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, Transparency International na projekty získala od ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo International Visegrad Fund. Z darů získala Transparency International zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu Transparency International a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.