V nejpostiženějších regionech se nakažlivější britská mutace koronaviru vyskytuje ve zhruba 80 procentech pozitivních vzorků. Celostátně ji odborníci evidují asi ve 40 procentech. Vyplývá to z dat ke konci minulého týdne, řekl ve středu novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Více se mutace šíří v Čechách než na Moravě a ve Slezsku.
"Ke konci minulého týdne to bylo opravdu tak, že nad celou republikou jsme se pohybovali zhruba kolem 40 procent a v těch nejvytíženějších krajích nebo okresech se přítomnost této mutace blížila až 80 procentům z pozitivních vzorků," řekl Blatný.
Nejvíce informací má ministerstvo z PCR testů, které jsou schopny při analýze s asi 80procentní pravděpodobností odlišit jednotlivé mutace koronaviru. Tuto metodu používá velká část laboratoří v celé ČR, denně tedy jde o tisíce až desetitisíce výsledků. Potvrdit mutaci umí také takzvaná sekvenace, což je podrobná genetická analýza viru. Tuto metodu dělá Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu a několik akademických laboratoří, které mohou týdně analyzovat asi 200 vzorků.
Právě kvůli britské mutaci se nyní nákaza koronavirem v Česku více šíří, i když platí stejná restriktivní opatření. Blatný ve středu také řekl, že během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. V uzavřených okresech pak nebude od pondělí možné otevřít obchody nebo vrátit od 1. března další skupiny žáků do škol.