Alternativní medicína v podobě bylinných léčiv může pacientům, kteří podstupují léčbu rakoviny, způsobit více škody než užitku, upozorňují experti. Zprávu přinesl server The Telegraph.
Pacienti ve Velké Británii jsou vyzýváni, aby se vyhýbali různým rostlinným a bylinným přípravkům. Lékaři totiž čím dál častěji registrují, že lidé se bez jejich vědomí právě k této alternativě obracejí.
Odborníci však varují, že to může narušovat proces chemoterapie a hormonální terapie, a celkově tak zpomalovat hojení ran na kůži.
Například rakovina prsou se v každém pátém případě šíří přímo na kůži, což způsobuje jednak neestetické a jednak bolestivé léze. Mnoho pacientek se tak v naději na jejich účinnou léčbu ubírá k používání bylinných přípravků, a to bez vědomí lékaře.
Přitom česnek, zázvor či ženšen, tedy přírodní složky, jež tyto přípravky často obsahují, mohou negativně ovlivnit srážlivost krve a zjizvení ve skutečnosti zhoršovat. "Je velmi důležité, aby se pacienti vždy nejprve poradili se svými lékaři, než vyzkouší doplňkovou léčbu rakoviny, která se rozšířila na kůži. Mnoho pacientů to ale svým lékařům neříká," prohlásila profesorka Maria Joao Cardosová na konferenci v Lisabonu, její téma se točilo kolem rakoviny prsou.
"Existuje mnoho takových terapií, zejména bylinné přípravky a lokální krémy, které mohou mít negativní dopad na léčbu rakoviny. Mnoho směsí je komplexních a některé jejich ingredience mohou prodloužit hojení a narušit účinnost probíhající systematické léčby. Laboratorní studie ukázaly, že určité produkty mohou snížit srážlivost krve, jež je pro hojení ran nezbytná," dovysvětlila Cardosová.
"Pacienti si musí uvědomit, že všechny názory nejsou rovnocenné a že odborníci stále hrají zásadní roli, která zahrnuje osobní péči o pacienta. Pouze vyškolení, kvalifikovaní a zkušení kliničtí lékaři mohou pacientům poskytnout všechny informace, které potřebují k tomu, aby se rozhodli pro správnou léčbu," řekl pro The Telegraph Larry Norton, onkolog z výzkumného ústavu Memorial Sloan Kettering Cancer Center.