První dny sametové revoluce byly válkou o informace a zápasem o veřejné mínění. Klíčem k úspěchu bylo získat pro protesty masovou podporu, řekl dnes v Brně někdejší studentský vůdce Jiří Voráč, nyní filmový vědec a profesor Masarykovy univerzity.
"Naším cílem bylo získat na stranu protestů a generální stávky širokou veřejnost, proto se vyráběly a šířily různé tiskoviny, plakáty, hesla, dělaly se takzvané spanilé jízdy," zavzpomínal dnes Voráč, jeden z řečníků akce Brněnský sedmnáctý na náměstí Svobody.
I nyní by lidé podle Voráče měli šířit poselství demokracie, podněcovat známé i neznámé, aby chodili k volbám. "Choďme k volbám, zvláště pak mladá generace, volme demokratické síly, protože demokracie bez demokratů je prázdnou skořápkou. Šiřme toto poselství všude," řekl Voráč.
Jako další pamětník událostí roku 1989 vystoupil právník Jiří Machourek, který v 80. let zastupoval disidenty. Vyjádřil lítost, že po převratu nebyla zakázána komunistická strana.
"Nezáleží na tom, že by si založili nějakou jinou stranu. Mohl to být symbol vyrovnání se s minulostí, ale k tomu nedošlo. Komunisté se opět derou k moci. Máme však to štěstí, že již nemají k dispozici ani Státní bezpečnost, ani Lidové milice," řekl Machourek. Ostře kritizoval premiéra Andreje Babiše (ANO), o kterém hovořil jako o spolupracovníkovi Státní bezpečnosti.