Majetek bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka převyšoval hodnotu jeho závazků, řekl v úterý u zlínského krajského soudu znalec z oboru ekonomiky Petr Janíček. Veškeré dluhy, které vznikly při jeho podnikání, tedy byl podle znalce schopen uhradit. Podle obžaloby se někdejší sportovec při svém neúspěšném podnikání dopustil podvodu se škodou přesahující 15 milionů korun. Padesátiletý Čechmánek, kterému hrozí až desetileté vězení, jakoukoliv snahu o podvod dlouhodobě odmítá.
Znalec srovnával pohledávky s majetkem, který Čechmánek vlastnil. "Dospěl jsem k závěru, že jeho majetek převyšoval hodnotu závazků. Kdyby veškerý majetek směnil na finanční prostředky, mohl všechny dluhy, které byly identifikovány, uhradit," řekl Janíček. Do insolvenčního řízení byly podle něj přihlášeny pohledávky zhruba za 70 milionů korun, tehdejší majetek Čechmánka vyčíslil asi na 82 milionů korun.
Už dříve Čechmánek uvedl, že neměl důvod nikoho okrást a nikdy nepřemýšlel nad tím, že by se chtěl na někom obohatit. "Tak jak znalecký posudek vypovídá, stejně tak jsem to já vnímal od začátku," řekl obžalovaný při úterním hlavním líčení.
Státní zástupce Petr Matoušek navrhl doplnění dokazování o výpovědi zástupců několika firem, které Čechmánkovi v době jeho podnikání dodávaly služby, stavební materiál nebo vybavení. Obhájce Tomáš Štípek žádá doplnění Janíčkova znaleckého posudku. "Důkazní návrhy jsou brány v potaz a bude o nich soudem rozhodnuto," uvedl předseda trestního senátu Pavel Dvorský, který hlavní líčení odročil na 23. března, kdy soud plánuje ukončit dokazování.
Krajský soud Čechmánka v minulosti už třikrát obžaloby z podvodu zprostil, nepodařilo se podle něj prokázat, že by někdejší hokejista měl v úmyslu obohatit sebe či někoho jiného. Jeho rozsudek však dvakrát zcela a naposledy částečně zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc zpět k projednání do Zlína.
Podle obžaloby se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení.
Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Minipivovar s restaurací ve Zlíně po roce fungování zavřel, přestavbu domu v Holešově nedokončil. Koupil i bývalý domov důchodců v Prostějově, investoval do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a Čeladné. Jeho dluhy dosáhly desítek milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek. Čechmánek už dříve uvedl, že kdyby se v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny své pohledávky dostali.