Ceny kroužků v pražských domech dětí a mládeže zůstanou od září stejné jako v minulém školním roce. Ve středu to řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel Domu dětí a mládeže (DDM) hlavního města Prahy Libor Bezděk.
Kvůli současnému růstu cen energií se podle něj sice volnočasovým střediskům zvýšily asi třiapůlkrát náklady na elektřinu, tyto peníze za ně ale zaplatí hlavní město Praha. Jak se růst cen promítne do plateb za kroužky mimo Prahu, podle něj bude záležet hlavně na tom, kolik střediskům přispějí zřizovatelé, tedy obce či kraje.
"My jsme se domluvili s naším zřizovatelem, takže tím, že nám hlavní město Praha pokryje navýšené provozní náklady, tak my nepromítneme zvýšené náklady do cen kroužků," uvedl. Zřizovatel podle něj domům dětí přidá kolem deseti milionů korun, takže pražské DDM nechají ceny kroužků stejné jako loni. "Jinak bychom to nedokázali, protože platby za elektřinu nám stouply třiapůlkrát," řekl.
Střediska volného času fungují s pomocí peněz od ministerstva školství, zřizovatelů i rodičů. Z ministerstva jde příspěvek na platy. Zřizovatelé, kterými jsou většinou obce či kraje, hradí část provozu. Zbytek peněz na provoz platí domy dětí z plateb za kroužky či tábory. Záleží přitom na zřizovateli, jak velkou část provozních nákladů převezme.
Bezděk předpokládá, že zřizovatelé domům dětí se zvýšenými náklady na energie pomůžou i mimo Prahu. "Nevím, jak moc jim zřizovatelé budou náklady dokrývat a jak jim to budou muset zvyšovat, ale zatím jsem neměl žádné úplně tragické signály, že by někde musely třeba dvojnásobně zvýšit ceny kroužků proto, že třeba nemají peníze na pokrytí energií," řekl. Doplnil, že obce byly zvyklé zvyšovat rozpočet na provoz už v dřívějších letech, a to i proto, že domy dětí často provozují kroužky v obecních budovách. Podotkl, že zřizovatelů domů dětí a mládeže je v Česku asi 250, takže situace v jednotlivých střediscích se může lišit.
Konkrétně DDM hlavního města Prahy si podle Bezděka dokázal v minulých letech vydělat asi 50 milionů korun z plateb za kroužky či tábory, dalších 30 milionů dostal od ministerstva a kolem 70 milionů od magistrátu. Například kroužek florbalu pro starší žáky nabízí na celý rok za 4880 korun za dítě, badminton za 2200 korun, kroužek grafiky na počítači za 3000 korun a výuku hry na kytaru za 6200 korun.