Česká republika podporuje přijetí dalších sankcí vůči Rusku kvůli smrti opozičního předáka Alexeje Navalného. V Bruselu to dnes uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něj je důležité, aby členské státy EU vyjádřily podporu nejen Navalného manželce Juliji, která se dnes zasedání ministrů osobně účastní, ale i celé ruské opozici.
Pozvání Navalného ženy na jednání ministrů zahraničí EU je podle Lipavského "velkým výrazem symbolické podpory a uznání" pro manželku ruského opozičního vůdce, jehož smrt ruské úřady oznámily minulý týden v pátek. "Pravděpodobně všechno nasvědčuje tomu, že to je prachobyčejná politická vražda a že Putin má krev na rukou. Opět. Bohužel nic překvapivého v totalitním státě, kterým se Rusko za poslední roky stalo," prohlásil šéf české diplomacie.
Dalším tématem dnešního jednání ministrů v Bruselu je situace na Ukrajině, která se už téměř dva roky brání ruské agresi. K zasedání by se měl přes videokonferenci připojit ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Právě v těchto dnech EU dokončuje přípravu třináctého balíčku sankcí vůči Rusku kvůli jeho agresi vůči Ukrajině. Schválen by měl být ještě tento týden.
Balík má rozšířit sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi vůči Ukrajině. Kromě ruských subjektů na něm má figurovat několik čínských firem za to, že pomáhají Moskvě obcházet dříve přijaté opatření znemožňující nákup vojensky využitelných technologií. Jde zejména o společnosti, které vyrábějí takzvané zboží dvojího užití, například drony.
Česká republika přišla s návrhem omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Ten se zatím do třináctého balíku sankcí nedostal, Praha ale doufá, že by mohl být v některém z dalších sankčních balíčků. "Je to úkol, který jsem vytyčil pro českou diplomacii. Pracujeme na tom," uvedl Lipavský. "Věřím, že s tímto požadavkem jednoho dne uspějeme, je potřeba mluvit s hlavními městy, abychom získali podporu dalších 26," dodal český ministr.