Syrská armáda po dohodě se syrskými Kurdy dorazila do města Tall Tamir na severovýchodě Sýrie u turecké hranice a postupuje i v dalších oblastech. Jde o reakci na počínání Turecka, které minulou středu na severovýchodě Sýrie zahájilo ofenzivu namířenou proti Kurdům.
Ministři zahraničí zemí EU, která tureckou akci odmítá, se v pondělí zavázali, že jejich státy budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka. Česko večer oznámilo pozastavení vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, zatímco Ankara unijní přístup kritizuje.
Obyvatelé Tall Tamiru podle agentury SANA syrskou armádu přivítali. Město, které leží zhruba 20 kilometrů od hranice s Tureckem, je v blízkosti strategicky významné dálnice M4 spojující východní a západní Sýrii. Ankara, která ofenzivu zdůvodňuje snahou vytvořit na severu Sýrie bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky, v neděli oznámila, že její vojska dostala dálnici pod kontrolu.
Syrská armáda dnes zároveň zaujala pozice v severosyrském městě Tabka, na přilehlé letecké základně a v nedalekých vesnicích. Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakkou do roku 2017 kontrolovala teroristická organizace Islámský stát (IS). Hlavní baštu IS v Sýrii tehdy osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF. Syrští vojáci dnes podle syrské televize také dorazili do Ajn-Ísá, kde byli rovněž přivítáni. Na okraji Ajn-Ísa je tábor, který zůstal bez ostrahy a odkud podle kurdských zdrojů uprchlo už bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků IS.
Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Nejnovější boje již vyhnaly z domovů desetitisíce lidí a americký prezident Donald Trump čelí kritice, že svým rozhodnutím stáhnout z oblasti americké vojáky ponechal turecké armádě napospas spojence USA - bojovníky kurdských milicí.
Státy Evropské unie budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na jeho současnou vojenskou operaci v Sýrii. Zavázali se k tomu dnes ministři zahraničí členských zemí EU, kteří ponechali rozhodnutí o konkrétních krocích na jednotlivých státech. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové bude mít dnešní závazek podobný efekt jako vyhlášení zbrojního embarga. Česko večer oznámilo pozastavení vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček po schůzce s premiérem Andrejem Babišem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem.
"Dopad zbrojního embarga na Turecko záleží na tom, jak velké si země udělala zásoby," citoval list Arab News analytika Caglara Kurce. Podle něj Ankara předvídala, že k takovým sankcím může dojít, a proto se předem dostatečně zásobila.
Turecká diplomacie krok ministrů zahraničí EU "odsoudila a odmítla". Ve svém prohlášení pak vojenskou ofenzivu na severu Sýrie opět obhajovala s tím, že jde jen o výkon práva na sebeobranu, které je zakotvené i v mezinárodním právu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že Turecko je se svými syrskými spojenci připraveno z rukou syrských Kurdů dobýt i významné severosyrské město Manbidž. Tureckem podporovaní syrští bojovníci pak později odpoledne oznámili, že bitva o Manbidž už začala. Podle syrských státních médií vstoupila dnes do města i syrská vládní vojska, se kterými se Kurdové o víkendu domluvili na odražení turecké invaze.
Oddíly syrských Kurdů v severní Sýrii zřejmě propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského státu (IS), aby vlákaly USA zpět do konfliktu. Na twitteru to napsal prezident Trump. Podle něj může Turecko a evropské státy snadno uprchlíky znovu pochytat, ale musely by jednat rychle.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes tureckou ofenzivu v severní Sýrii opět zkritizoval. Doplnil, že Turecko je důležitým členem aliance, ale zároveň zdůraznil, že nesmí být ohrožen boj proti společnému nepříteli - Islámskému státu.