Česká republika si dnes připomíná 101 let od vzniku samostatného československého státu. Představitelé státu položili věnce u Národního památníku na pražském Vítkově, pietní akce se odehrály také na Hradčanském náměstí nebo v Brně.
Prezident Miloš Zeman jmenoval sedm mužů do generálských hodností, počtvrté při tom vynechal ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku navrženého vládou. Zemanovi i občanům pogratulovali k výročí v dopisech prezidenti a králové některých zemí i papež František. Oslavy vyvrcholí večerním udělováním státních vyznamenání na Pražském hradě.
Vznik Československa si na Vítkově spolu s politiky připomněli zástupci armády, váleční veteráni i představitelé spolků. Zeman se ceremoniálu zúčastnil v těsném doprovodu dvou bodyguardů.
"Stále se na svobodu útočí ze všech stran pod různými bohulibými záminkami. A jestli si někdo myslí, že už to máme vybojované, tak nemáme," řekl po pietním aktu předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je důležité lidi, kteří přinesli oběti za vznik státu, připomínat právě v této době, kdy bezpečnost ve světě je velké téma.
"Demokracie není samozřejmost"
Květiny a věnce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze položila dvacítka zástupců České konference rektorů. "Demokracie není samozřejmost, která by spadla z nebe. Je to zodpovědnost každého z nás," řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dopoledne se u sochy vystřídali zástupci TOP 09, ČSSD nebo někteří senátoři. Na Václavském náměstí si vznik republiky připomněli čeští monarchisté.
Na shromáždění pořádaném v Míčovně Pražského hradu Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) jeho předseda Jaroslav Vodička uvedl, že Evropa je svědkem znovuzrození sil neonacismu a fašismu a boj proti nim je otázkou i přítomnosti. Na Komenského náměstí v Brně si výročí u sochy TGM připomněly asi dvě stovky lidí včetně primátorky města Markéty Vaňkové (ODS).
Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval do generálských hodností sedm mužů z řad vojáků, hasičů či policistů včetně ředitele Hasičského záchranného sboru Drahoslava Ryby nebo šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna. Zároveň navrhl ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby byla příští rok generálkou jmenována Šárka Havránková, nová viceprezidentka pro evropskou mezinárodní policejní organizaci Interpol. Stala by se druhou generálkou v historii České republiky.
Důvod nejmenování nekomentoval
U šéfa BIS Koudelky odmítl Zeman již čtvrtý návrh vlády, důvod nejmenování v pondělí nekomentoval. V minulosti o Koudelkovi prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za "plácání".
BIS a její pracovníky přitom řada českých i zahraničních institucí ocenila. Koudelka dnes na twitteru BIS uvedl, že sloužit vlasti je jako sloužit rodině. "Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek," napsal.
K výročí samostatného státu pogratulovali v dopisech Zemanovi a českým občanům třeba prezidenti USA, Francie, Německa, Polska a Maďarska. S přáním se připojili také španělský, nizozemský a belgický král i nový japonský císař. Americký prezident Donald Trump ocenil přínos české účasti v Afghánistánu, německá hlava státu Frank-Walter Steinmeier napsal o hluboké důvěře mezi oběma zeměmi. Francouzský prezident Emmanuel Macron stejně jako slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a Trump v dopisech připomněli i letošní 30. výročí sametové revoluce.
Na 12 místech v Česku a dvou v USA se dnes lidé mohou zapojit do premiérového ročníku Běhu republiky, kterým chce vznik státu oslavit tělovýchovná organizace Sokol. Zájemci si také mohou prohlédnou běžně nepřístupná místa, protože se na státní svátek otevřela Kramářova vila, reprezentační prostory Obecního domu, Sněmovna, Senát, rezidence pražského primátora a budovy řady ministerstev.