Sledování filmu v kině je pro naše zdraví stejně přínosné jako lehké cvičení. Tvrdí to nová studie vědců z University College London, kteří ji vypracovali na objednávku společnosti multiplexových kin Vue Cinemas. Informoval o tom server The Times.
Studie se zúčastnilo 51 lidí, kteří sledovali hranou verzi Disneyho pohádky Aladin z minulého roku. Vědci použili senzory, jež sledovaly srdeční frekvenci a kožní reakci participantů. K porovnání výsledků pak posloužila skupina 26 lidí, kteří stejnou dobu trávili čtením knihy.
Diváci v kině strávili přibližně 45 minut ve "zdravé srdeční zóně" - jejich srdce bilo na 40 až 80 procent maximální rychlosti. To v průměru znamená, že srdce člověka kolem 30 let bilo mezi 95 až 160 tepy za minutu. Normální klidová frekvence je přitom 60-90 tepů. Takto zvýšeného srdečního tepu lze jinak dosáhnout třeba právě lehkým kardiovaskulárním cvičením, například rychlou chůzí.
Kromě fyzického benefitu je sledování filmu v kině výhodné i z hlediska procvičení našeho mozku, tvrdí profesor neurologie Joseph Devlin z University College London. "Kulturní zážitky, jako je chození do kina, poskytují našemu mozku příležitost dlouhou dobu nepřerušovaně se koncentrovat. A v kině konkrétně neexistuje nic jiného než se do sledování ponořit," konstatoval.
Právě dlouhé soustředění je zdraví přínosné. "Naše schopnost udržet pozornost hraje zásadní roli při budování duševní odolnosti, protože řešení problémů obvykle vyžaduje soustředěné úsilí k překonání překážek. Jinými slovy, naše schopnost pracovat i přes problémy bez rozptýlení nám umožňuje lépe řešit problémy a dělá nás více produktivními," dodal Devlin.
Do kina chodíme více
A jak jsou na tom s chozením do kina Češi? Server Kinomaniak přišel s přehlednými statistikami a grafy, které porovnaly rok 2019 s rokem 2018. Celková návštěvnost kin činila 18 319 471 diváků, což znamená zvýšení o rozhodně nezanedbatelných 12,1 procenta. Tržby pak zaznamenaly ještě vyšší nárůst, a to rovnou o 15,3 procenta. Celková částka se tak zastavila na 2 616 603 639 Kč.
"Chodíme tak do kina častěji než Rakušané, Švédové či Italové a přibližujeme se kinomaniakům, jako jsou Nizozemci či Španělé," uvádí Kinomaniak. Co za tak významným nárůstem stojí? "Jsou to dva důležité faktory. Za prvé: ekonomice se daří a lidé mají chuť utrácet za zábavu. Za druhé: loňský rok byl mimořádné plodný na české i zahraniční hity," píše server. Podotýká však, že v roce 2020 bude zopakování podobných čísel méně pravděpodobné, neboť v kinech se tolik blockbusterů typu Avengers: Endgame neobjeví.