Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková rezignovala a vzdala se kandidatury na ombudsmanku. Stále však zastává funkci zmocněnkyně pro lidská práva, za kterou taktéž čelí kritice. A společností rezonují výzvy k jejímu odchodu.
Válková minulý týden ustoupila od kandidatury na ombudsmanku po zveřejnění informací o článku z konce 70. let, pod kterým je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Zdůvodnila to ale svým někdejším členstvím v komunistické straně. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou, prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.
Kritice čelí také za svoji funkci zmocněnkyně pro lidská práva. Ve čtvrtek má však zasednout Rada vlády pro lidská práva, jejíž je místopředsedkyní. Předsedou je premiér Andrej Babiš, který již dříve řekl Právu, že pro její odvolání nevidí důvod.
K rezignaci na tuto funkci i na členství v radě ji mimo jiné vyzval další z členů rady, advokát Tomáš Němeček, dřívější novinář a šéfredaktor týdeníku Respekt.
"Jsem členem této rady od loňska: jednomu z vládních právníků přišlo zajímavé, aby někdo na jednání vnášel pohled zevnitř psychiatrické nemocnice. To jsem se rok snažil dělat (především upozorňovat na témata jako okrádání pacientů s pokročilou duševní nemocí, osud nepojištěných cizinců-samoplátců nebo nezamýšlené dopady vládních novel na lidi v exekuci). Teď je už ale pocit trapnosti při sledování činů a výroků profesorky Válkové nesnesitelný," uvedl včera Němeček na facebooku.
Nebyl však jediný, kdo se k její funkci na sociální síti vyjádřil. "Paní Válková nebyla kvůli své minulosti přijatelnou kandidátkou na ombudsmanku. A nemůže zůstat ani ve funkci vládní zmocněnkyně. Čím dříve tuto ostudu vláda ukončí, tím lépe," napsal v pondělí na twitteru šéf ODS Petr Fiala.
"Její kandidatura na ombudsmanku a funkce zmocněnkyně vlády pro lidská práva je výsměchem všem slušným lidem," reagovala také předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.
Paní Válková nebyla kvůli své minulosti přijatelnou kandidátkou na ombudsmanku.
- Petr Fiala (@P_Fiala) January 13, 2020
A nemůže zůstat ani ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Čím dříve tuto ostudu vláda ukončí, tím lépe.
Josef Urválek pomáhal totalitnímu režimu vykonstruovat politické procesy, ze kterých vyšla celá řada obětí. V rámci takzvaných monstrprocesů to byla například Milada Horáková nebo Rudolf Slánský. S Helenou Válkovou se však Urválek setkal až o mnoho let později.
V roce 1963 informoval deník Rudé právo o jeho přesunu do Výzkumného ústavu kriminalistiky, kam Válková nastoupila v polovině 70. let. Tam spolu také napsali inkriminovaný článek o ochranném dohledu. Válková pracovala v kriminologickém ústavu až do roku 1988, kdy přešla do Ústavu státu a práva pod Akademií věd.