Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjišťují pochybení zhruba u každého osmého prodejce na farmářských trzích. Z dlouhodobého hlediska problematických trhovců ubývá. Loni veterináři provedli 379 kontrol, meziročně o 52 méně.
Pokles souvisel stejně jako o rok dříve s pandemií koronaviru a omezeními prodeje. Závadu kontroloři odhalili ve 14 procentech případů, v roce 2020 podíl kontrol s pochybením činil 13 procent. V pondělí to sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Veterináři dohlížejí nad trhy, kde jsou prodávány potraviny živočišného původu. V uplynulém roce jich podle nich v České republice bylo asi 230, proti předloňsku o 60 méně. Minimálně jedno porušení předpisů v loňském roce veterinární inspektoři zjistili v 54 případech, o rok dříve jich bylo 57. Meziročně vzrostla výše uložených pokut z přibližně 370 000 na loňských 425 000 korun.
Veterináři loni u prodejců na farmářských trzích odhalili celkem 131 závad, proti roku 2020 jich bylo o 11 méně. Při jedné kontrole může být zjištěno více pochybení. Nejčastěji, konkrétně ve 42 případech, se jednalo o porušení správné výrobní a hygienické praxe. Mezi tyto závady patří například nedostatečná ochrana produktů před vnější kontaminací nebo nepostačující chlazení. Druhým nejrozšířenějším problémem byly nedostatky v označování výrobků. Prodejci chybovali také v manipulaci s produkty, u některých výrobků nebyl známý nebo jasný původ.
Inspektoři SVS budou farmářské trhy, jejichž sezona v této době začíná, kontrolovat i letos. "Prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat. Pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat," uvedl Vorlíček. Dodal, že v případě vážných nesrovnalostí se mohou lidé obrátit na příslušnou veterinární správu. Počet podnětů upozorňujících na nekalé praktiky prodejců na trzích podle Vorlíčka klesl z předloňských 13 na loňské tři.