Česká republika, Polsko a tři pobaltské státy vyzývají Evropskou komisi (EK), aby zavedla omezení dovozu obilí z Ruska a Běloruska do Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který podepsali ministři zemědělství všech pěti zemí a který má ČTK k dispozici. Země uvádějí, že Rusko ze zisků z vývozu obilí financuje pokračující válku na Ukrajině.
"Tímto dopisem se snažíme řešit společný a naléhavý problém, který nás všechny spojuje - dovoz obilí z Ruska do EU," vyplývá z dopisu, který je adresován eurokomisařům Valdisi Dombrovskisi a Januszi Wojciechowskému. "Zatímco Ruská federace nadále vede brutální, nezákonnou a neopodstatněnou útočnou válku proti Ukrajině, její obilí nadále vstupuje na trh Evropské unie. Například v roce 2023 EU dovezla 1,53 milionu tun ruského obilí za 437,5 milionu eur," stojí dále v dopise, který podepsali ministři zemědělství Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska a za Českou republiku ministr Marek Výborný.
"V souladu s tím, co říkám dlouhodobě, jsem podepsal spolu se svými kolegy jednoznačnou výzvu směrem k Evropské komisi. Nevidím jediný důvod, proč bychom tímto způsobem měli podporovat agresora, který páchá válečné zločiny na Ukrajině, útočí vůči civilistům a je ohrožením celého civilizovaného světa. Za mě jednoznačně už ani jediné zrno (z Ruska a Běloruska) na trhu v Evropě," řekl ČTK Výborný.
Zemědělství a podpora unijních farmářů je i jedním z témat dvoudenního summitu EU, který dnes začíná v Bruselu. Česká republika by na něm chtěla hovořit právě o zákazu dovozu ruských, ale i běloruských zemědělských produktů do Evropské unie. Podle informací ČTK má tento návrh u některých zemí podporu, jiné k němu ale mají rezervovaný přístup.
"Je důležité si uvědomit, že zisky z vývozu obilí do EU používá Rusko k financování své pokračující války proti Ukrajině. Finanční prostředky jsou směřovány na výrobu raket, dronů a dalších zbraní, které se používají k útokům na civilní infrastrukturu i obytné budovy a v konečném důsledku vedou k dalším úmrtím ukrajinských občanů a k dalším škodám na ukrajinské ekonomice," píšou ministři zemědělství ve svém dopise.
Jak dodávají, členské státy EU mají morální povinnost zastavit veškeré aktivity, které mohou "posílit schopnosti Ruska a jeho podporovatele Běloruska" v dalším vedení války proti Ukrajině. Dovoz z Ruska navíc může zahrnovat i obilí ukradené z okupovaných oblastí Ukrajiny. A rovněž příliv ruských produktů "vyvíjí tlak na vnitřní trh EU a přímo konkuruje produkci zemědělců v EU". Právě i na konkurenci ze zahraničí si farmáři stěžují při současných protestech, které zasáhly celou Evropu.