Česká televize čelí přestupkovému řízení, které se proti ní rozhodla zahájit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta ČT obviňuje z porušení objektivity a vyváženosti pořadu "90", který vysílá program ČT24. V reportáži o střelných zbraních údajně nemohl divák získat objektivní představu o reálném stavu.
V reportáži uvádí redaktor statistiku ohledně "trestných činů se střelnou zbraní" a shrnuje data za rok 2018. Tvrdí, že ilegálně drženou zbraní bylo spácháno 108 deliktů, kdežto tou nelegálně opatřenou pouze 18. Oprávnění držitelé se tak měli dopustit zločinů šestkrát častěji.
"Z oněch 108 uváděných trestných činů spáchaných "legálně drženými zbraněmi” představují plynovky a jiné zbraně kategorie D celkem 73," uvádí odborník na zbraňovou legislativu a civilní držení zbraní Tomáš Gawron na serveru zbrojnice.com. Do kategorie D spadají "zbraně nepodléhající registraci" mezi které patří například plynové zbraně.
Zákaz broků v mokřadech
Zároveň uvádí, že ze zbývajících 35 trestných činů šlo čtyřikrát o výtržnictví a dvanáctkrát o nebezpečné vyhrožování. K vraždě došlo čtyřikrát, z toho dvě byly motivovány osobními vztahy. Podle úřadu tak reportář nerozlišuje případy použití zbraně, k jejímuž držení není nutné žádné povolení, a zbraně, k jejímuž držení je nutný zbrojní průkaz.
Následovala pasáž o regulaci používání olověného střeliva, kde moderátor uvedl, že Evropská unie "plánuje zakázat pouze určitou část broků a jen v mokřadech". To však Gawron vyvrací a uvádí, že Evropská komise uložila Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA) úkol připravit podklady pro zákaz olova pro užívání mimo jiné ve střelách v mokřadech i mimo mokřady.