Ministerstvo školství podpoří všechny žadatele o dotace na letní doučovací kempy, s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) vyjednalo navýšení dotací na 270 milionů korun. Na twitteru o tom v úterý informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Původně bylo v dotačním programu k dispozici 100 milionů korun. Letní doučovací kempy by měly pomoct snížit nerovnosti v přístupu ke vzdělávání v důsledku epidemie covidu-19.
"Letních doučovacích kempů se bude moci bezplatně zúčastnit až 100 tisíc dětí. Společně s ministerstvem financí se nám podařilo zajistit zbývající prostředky do celkové výše 270 milionů korun, a podpořeni tak budou všichni žadatelé," uvedl Plaga na twitteru.
Informaci o vypsaném dotačním programu na letní doučovací kempy zveřejnil úřad na konci března. O dotaci mohly žádat neziskové organizace, školy či střediska volného času. Uzávěrka pro podání žádostí byla 30. dubna. Kempy se mají konat v červenci a srpnu, mají být pro aspoň 15 dětí a trvat minimálně 40 hodin rozložených do pěti kalendářních dnů. Ministerstvo školství uvedlo, že obdrželo víc než 400 žádostí o dotace ve výši zhruba 270 milionů korun.
Plaga tak dopisem požádal o schůzku se Schillerovou, peníze chtěl navýšit. Ze 100 milionů korun by úřad mohl podpořit kempy pro zhruba 33 tisíc dětí, napsal. Ministerstvo školství má sice k dispozici ještě asi 250 milionů korun, které loni ušetřilo v rozpočtu mládeže a sportu, tyto peníze by ovšem chtělo dát na podporu doučování žáků od září do prosince ve školách. Plán ministra na uvolnění dalších peněz na doučovací kempy podpořil na sociálních sítích i premiér Andrej Babiš (ANO). Podobně jako už dříve Plaga také premiér odmítl zkrácení prázdnin a prodloužení školního roku.
Podle zjištění České školní inspekce se za rok epidemie nepodařilo do distančního vzdělávání zapojit kolem 10 tisíc žáků. Nejčastějším důvodem, proč se žáci na dálku neučili, byla podle průzkumu ministerstva školství neochota dětí či jejich rodičů, a to bez ohledu na vybavení domácnosti. Přibližně 50 tisíc dětí se podle inspekce z důvodu nedostatečného technického vybavení ještě na začátku letošního roku učilo na dálku bez zapojení do on-line výuky. V základních a středních školách v ČR je přibližně 1,4 milionu žáků. Nerovnosti vzniklé ve vzdělávání kvůli výuce na dálku se podle dřívějšího vyjádření Plagy budou vyrovnávat doučováním další dva až tři roky.