Domnělý lékař pracující v Jemenu od sedmašedesátileté ženy z Blanenska vylákal 1,3 milionu korun, seznámila se s ním přes internet. Případem podvodu se zabývá policie.
Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Případ není ojedinělý. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují zahraniční nápadníci s žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají hlavně posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.
Údajný lékař ženu kontaktoval na začátku února. "S vrstevníkem si skoro měsíc dopisovala a jejich elektronický vztah postupně dostával patřičný náboj. Jenže nový známý se najednou dostal do obtíží. Byl zadržen a potřeboval pomoci. Na to, aby opustil konfliktem sužovanou zemi, musí se vyplatit," uvedl mluvčí.
Žena tedy odeslala na jeho účet přes 100.000 korun. Když zaplatila, tíživá situace podvodného doktora se zhoršovala a přišly další finanční požadavky. Během měsíce pak poškozená odeslala více než milion korun.
Peníze poslala i přesto, že ji v bance při převodu peněz upozorňovali na možné podvodné jednání. "Vždyť mimo jiné lékař sliboval, že dlužný rozhodně nezůstane a vrátí dvojnásobnou částku. Dvakrát si důchodkyně peníze pro svého přítele dokonce vypůjčila od známých," uvedl mluvčí.
Když zkusila požádat jednoho z věřitelů o další půjčku, ten začal zjišťovat, k jakému účelu dalších více než 100.000 korun potřebuje. "Jeho reakce byla pochopitelná a rázná. Žádné další peníze jí nepůjčil a donutil ji ke společnému odchodu na policii," uvedl Malášek. Lékař, který v té době tvrdil, že je na ruzyňském letišti v karanténě a nutně potřebuje 100.000 na mobil, se tak dalších peněz nedočkal.
Z předchozím případů je zřejmé, že scénář tohoto typu podvodu je stejný, kdy legendy podvodníků jsou postaveny na modelu získání důvěry často pod záminkou společné budoucnosti. Podvodníci už využili například legendy o španělském lékaři, který je na Ukrajině na misi, či tvrdili, že jsou námořníci.