Poslanec STAN Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny 15. února, oznámil ve středu na twitteru. Učinit tak na velvyslanectví ve Spojených státech, kam odjel na půlroční studijní stáž, není podle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné, uvedl. Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo analýzu, podle níž by jiné složení mandátu než ve Sněmovně či před českým notářem mohlo vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.
"Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi sněmovny dne 15. února 2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné," napsal Farský.
"Zastáváme stanovisko, že současná právní úprava neumožňuje jiný postup pro vzdání se poslaneckého mandátu, než je buď prohlášení učiněné za osobní fyzické účasti na schůzi Sněmovny, nebo prohlášení ve formě notářského zápisu učiněné před českým notářem," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. "Jiný postup by podle našeho názoru mohl způsobit právní nejistotu, jakož riziko následného zpochybnění legislativního procesu, zejména výsledků hlasování," doplnil úřad.
Farský odletěl do Spojených států v polovině ledna. Předtím oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se pozice šéfa klubu STAN, mandát si chtěl ponechat s tím, že ze zámoří případně dorazí na klíčová hlasování. Poslanecký plat chtěl posílat několika neziskovým organizacím.
Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Po tlaku opozice, koaličních politiků a výzvě mateřského hnutí STAN se rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. V dolní komoře má Farského nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj).
Ústava stanoví, že poslanec se může mandátu vzdát "prohlášením učiněným osobně na schůzi komory, jejímž je členem. Brání-li mu v tom závažné okolnosti, učiní tak způsobem stanoveným zákonem". V návaznosti na to pak jednací řád Sněmovny uvádí, že pokud poslanci brání v účasti na schůzi závažné okolnosti, může se vzdát mandátu také prohlášením sepsaným formou notářského zápisu, které se doručí předsedovi dolní komory a které nesmí být starší než jeden měsíc.
Ministerstvo spravedlnost zastává v analýze názor, že za zmíněnou závažnou okolnost lze pokládat i zahraniční služební cestu. Míní ale, že notářský zápis nelze nahradit úkonem provedeným před zastupitelským úřadem - a zdůrazňuje, že stejně se k této problematice staví i ministerstvo zahraničních věcí. Daný úkon nemůže podle analýzy provést vzhledem k zájmu státu na vyšší formě kontroly ani zahraniční notář, s čímž souhlasí i Notářská komora ČR.
Sepsání notářského zápisu na dálku v elektronické podobě podle ministerstva i komory rovněž nepřichází v úvahu, protože toto notářský řád výslovně připouští jen u některých agend, typicky u zápisů v oblasti veřejných rejstříků a obchodních korporací.