Firmy budou moci odložit úhradu sociálních odvodů za květen až červenec, a to na říjen. Z dluhu zaplatí pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musejí hradit jejich zaměstnanci. Návrh zákona, který to předpokládá, ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí. Možnost odkladu odvodů má podle vlády posílit likviditu zaměstnavatelů, které postihla koronavirová krize.
Za první čtvrtletí zaměstnavatelé uhradili na pojistném podle důvodové zprávy zhruba 86 miliard korun. "Odložením splatnosti pojistného za tři měsíce lze dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun," stojí v ní. Firmy tím podle vládního materiálu získají čas pro vyřízení úvěrů podporovaných nebo garantovaných státem.
Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z pracovníkova výdělku 24,8 procenta, zaměstnanec pak platí dalších 6,5 procenta.
Sociální odvody za daný měsíc hradí zaměstnavatel do 20. dne následujícího měsíce. Částky za květen až červenec tak bude muset splatit do 20. října. Penále nyní činí 0,05 procenta dlužné sumy za den. Snížené bude představovat 0,01 procenta denně, za čtvrt roku tedy zhruba jedno procento. Firmy nebudou muset podle návrhu hradit penále, které nepřesáhne tisíc korun.
Odklad plateb se bude předpokládat automaticky, postačí tedy, když firma peníze za květen do 20. června okresní sociální správě nepošle. Stejné to bude v následujících dvou měsících. Pokud zaměstnavatel dlužnou částku neuhradí do 20. října, správa sociálního zabezpečení mu vyměří běžné penále.
Měsíční přehledy budou muset zaměstnavatelé posílat sociální správě podle předlohy výhradně elektronicky. Elektronizace se bude týkat rovněž evidenčních listů důchodového pojištění, veškerých příloh k žádosti o dávku nemocenského pojištění a oznámení o dni nástupu zaměstnance do zaměstnání. Odvody už nebude možné platit v hotovosti.
Nárok na ošetřovné zůstane, i když bude dítě doma
Rodiče, kteří nepošlou kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek, neztratí nárok na ošetřovné. Dávku budou moci čerpat do letních prázdnin, v předepsaném tiskopisu ale budou muset uvést některý ze zákonem daných důvodů. Změnu dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí. Bez úpravy ošetřovného by rodiče podle zdůvodnění o dávku mohli zejména v případě mateřských škol přijít. Podpora zůstává 80 procent vyměřovacího základu.
Zaměstnanec bude ošetřovné pobírat, pokud dítě do otevřené školy nebo školky nepošle kvůli možnosti ohrožení potomkova zdraví či zdraví jiných členů domácnosti. K dalším vážným důvodům patří omezená kapacita nebo provozní doba školského zařízení i jiná omezující opatření kvůli koronaviru. Důvody rodič uvede na předepsaném tiskopisu. Stejná pravidla budou platit i pro lidi, kteří se starají kvůli uzavření sociálních služeb o starší nebo postižené členy domácnosti. Zařízení se mají postupně otevírat s omezeními.
Kvůli zavřeným školám stát ošetřovné vyplácí na děti do 13 let i na starší školáky s postižením. Dostávají ho také rodiče dětí ze zavřených školek. Mateřské školy se začínají otevírat. Mladší školáci se pak budou moci do škol vrátit od 25. května. Ve skupině jich bude smět být nejvýš 15. V červnu budou moci do tříd po menších skupinkách starší školáci.
Úprava ošetřovného se dostala do vládního zákona o možném odkladu sociálních odvodů pro firmy ve Sněmovně. Podle podkladů nyní nejsou stanovena závazná opatření, která by děti z rizikových skupin z výuky vyloučila. "Navrhuje se proto vytvořit podmínky pro to, aby se i rodiče těchto dětí mohli vzhledem k současné epidemiologické situaci sami rozhodnout, zda dítě do školy nebo školky v následujícím období umístí, nebo neumístí, aniž by tím ztratili nárok na ošetřovné," stojí ve zdůvodnění.