Situace na řekách, které v úterý na několika místech zvedl trvalý a vydatný déšť, se přes noc uklidnila. Druhý povodňový stupeň Druhý povodňový stupeň platil ráno už jen na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Na několika dalších místech zůstávají řeky na nejnižším, prvním stupni povodňové aktivity, například Svratka na stanici Dalečín, Jihlava v Ptáčově nebo Chrudimka v Přemilově.
Nejvíc pršelo v Jeseníkách. Ve středu meteorologové očekávají už jen ojedinělé přeháňky, většina zasažených toků kulminovala, a hladiny řek tak budou dále pozvolna klesat.
Varování před záplavami platí v několika regionech Vysočiny, východních Čech, jižní Moravy a Olomouckého kraje do středečního poledne. "Ke vzestupům bude ještě docházet vlivem dotoku zejména na dolní Sázavě, dolní Dyji, středním a dolním Labi, střední a dolní Moravě, nejčastěji již bez dosažení prvního stupně povodňové aktivity," informovala ráno povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V úterý večer vystoupal na druhý povodňový stupeň Černý potok ve Velké Kraši na Jesenicku, Novohradka v Luži a v Úhřeticích i Svratka v Borovnici. Na dalších místech na Svratce, Jihlavě, Chrudimce, Šlapance, Divoké Orlici, Ropičance, Vsetínské Bečvě, Bystřičce, Vidnávce a Bělé platila bdělost. Během večera a noci zvednuté hladiny na většině stanic postupně klesaly.
Hydrologové ráno uvedli, že za posledních zhruba 30 hodin nejvíc pršelo na Českomoravské vrchovině, v Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na severním návětří Krkonoš. Nejčastěji spadlo v těchto oblastech 20 až 50 milimetrů srážek, na severním návětří Jeseníků napršelo 50 až 90 litrů vody na metr čtvereční. "Ve druhé polovině noci na středu a ve středu k ránu už srážky většinou slábly, případně ustávaly a nyní doznívají ještě v oblasti Beskyd," dodal ČHMÚ.