Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES uspořádá v neděli na pražské letenské pláni další protest cílený proti vládě a protiepidemickým opatřením. Zástupci organizátorů ve středu novinářům řekli, že na akci budou stany s odborníky z řad právníků a lékařů a hudební program.
Hnutí plánuje také akce na Štědrý den, na Silvestra a příští týden spustí call centrum, kde chce radit lidem v pracovněprávních a dalších otázkách souvisejících s protiepidemickými opatřeními. Akce hnutí 17. listopadu na Staroměstském náměstí se podle odhadu policie zúčastnilo asi 10 tisíc lidí.
Kromě hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES se na pořádání akcí podílí řada dalších uskupení, například Trikolora, Svobodní, Švýcarská demokracie nebo Manifest. Podle předsedy strany Manifest Davida Tesaře se na nedělní akci budou lidé moci od 13.00 setkat s právníky nebo lékaři, kteří jim zodpoví otázky o epidemii a o tom, jak se bránit protiepidemickým opatřením vlády.
Jiří Janeček z hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES dodal, že na Letné bude po dohodě s policí i vyhřívaný stan s občerstvením. Hnutí podle něj plánuje také na Štědrý den na Staroměstském náměstí rozlévat rybí polévku a na Silvestra bude pořádat od 18.00 na stejném místě akci s názvem "Demonstrace za svobodu v roce 2022".
Kromě toho hnutí podle Janečka příští týden spustí call centrum, na jehož fungování se bude podílet 112 dobrovolníků z řad odborníků a pět telefonistek. Lidé se budou moci telefonicky poradit o tom, jak se bránit proti opatřením vlády například v zaměstnání. Janeček v té souvislosti zmínil povinné očkování, o kterém se hovoří v souvislost s některými profesemi.
Janeček doplnil, že na webu hnutí je mapa podniků, které se rozhodly opatření nedodržovat. Těch se podle něj přihlásilo 1270 a zhruba polovina souhlasila se zveřejněním. Hnutí spolu s dalšími uskupeními také organizuje petici proti povinnému očkování, kterou podle Janečka zatím online podepsalo asi 13 tisíc lidí.
Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.
Například Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie ve středu zpochybnila už vůbec existenci pandemie. "Nechápu dnešní zdravotníky a dnešní některé lékaře, že se mohou na této situaci podílet," uvedla. Dodala, že je potřeba zkoumat, jestli lidé skutečně zemřeli na covid-19. "Musíme pitvat ty lidi, musíme opravdu vědět, jestli zemřeli na covid, jestli zemřeli na vakcinaci," řekla.
Na demonstraci, kterou hnutí pořádalo 17. listopadu, se podle odhadu policie na pražském Staroměstském náměstí sešlo na 10 tisíc lidí. Další akci hnutí pořádalo toto pondělí, podle Janečka i přes to, že ji zakázal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle pondělního vyjádření magistrátu, kterému se podle zákona shromáždění oznamují, zaslali organizátoři oznámení pozdě, takže jej úřad nepřijal. Politici nemají na proces žádný vliv. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pondělí uvedl, že hnutí se pořádáním akce bez řádného oznámení dopustilo přestupku, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta až 30 tisíc korun.
V úterý testy podle údajů ministerstva zdravotnictví odhalily 25 864 nových případů onemocnění covid-19, nejvíc za den od začátku epidemie. V nemocnicích je 5652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 je v těžkém stavu.