Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (hnutí Trikolóra) ve Sněmovně varovala před návrhem novely ministerstva vnitra ohledně azylového zákona, který rezort podle ní předložil v tichosti a stranou zájmu médií a veřejnosti.
Ministr Jan Hamáček (ČSSD) se odvolává na rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého musí Česko zavést institut strpění cizinců ze třetích zemí na svém území. Přistěhovalci, který nemá azyl, se tak musí přiznat práva uprchlíka a není možné jej vyhostit, i přesto, že byl v dané zemi souzen za vážný trestní čin nebo představuje pro stát nebezpečí. Informace vyplývá ze serveru www.ceska-justice.cz. Tento institut již má ve své legislativě například Německo.
Majerová Zahradníková však s Hamáčkovými argumenty nesouhlasí. "Ve skutečnosti nás nikdo a nic nenutí, abychom prováděli razantní změny našeho azylového zákona, které flagrantně rozšiřují práva migrantů na úkor zájmů hostitelského státu. České republice ani nehrozí žádné sankce v případě nepřijetí těchto změn. Ze strany ministerstva tak jde jen o její vlastní aktivistický počin," řekla poslankyně.
Dále upozornila, že by se tímto krokem zvýšilo bezpečnostní riziko pro občany ČR.
Po svém projevu navrhla zařazení bodu na program příští schůze Sněmovny, ale při hlasování pro návrh nezvedlo ruku dostatečný počet poslanců. Drtivá většina se hlasování zdržela.
Soudní dvůr EU (SDEU) v rozhodnutí konstatuje, že ani zločinec nepřestává být uprchlíkem, i když mu stát nepřizná tento statut a může na území pobývat zákonně. Společný azylový systém EU vycházející z Ženevské konvence včetně zásady nevracení uprchlíka do země, kde mu hrozí mučení nebo nelidské zacházení je nutné bezpodmínečně dodržovat, uvádí v rozhodnutí SDEU.