V posledních dnech jsme svědky poněkud zvláštní reality show vlády, která nám v boji s nákazou koronavirem neustále představuje další a další nařízení. A my ta jejich opatření samozřejmě přijímáme a respektujeme, protože jde o zdraví, to je krok A.
Problém je, že tu chybí krok B. Zatímco my už všichni plus minus víme a dodržujeme tedy to, co máme dělat, abychom eliminovali možnost nákazy tím koronavirem, tak vláda nám doposud úplně přesně neřekla, co konkrétně pro nás udělá ona, ano, od různých ministrů jsme uslyšeli strašně moc smělých plánů, ale ani tři týdny po prvním potvrzeném pacientovi nemáme nic jako hmatatelného.
Hostem Duelu Jaromíra Soukupa byl Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje a senátor za KDU-ČSL.
Jaromír SOUKUP, generální ředitel TV Barrandov:
Když jste slyšel ten úvod, jak to hodnotíte, tu situaci, samozřejmě hovořím o koronaviru, opatřeních vlády, o tom, jak lidé reagují?
Jiří ČUNEK, hejtman Zlínského kraje, senátor
Tak já si myslím, že když vidíme, my jsme Wu-chan tak moc nevnímali, tam to bylo hodně daleko, je to Asie, tam se děje spousty věcí, ale když začala ta spoušť v Itálii, tak ať to bylo jakkoliv, jestli začali pozdě, samozřejmě mají trošku asi jinou organizaci zdravotnictví, mají hodně starých lidí a tak dále, ale přece jenom tam to vypadá drsně, takže já jsem přesvědčen, že doposud i ta tvrdá opatření vlády jsou v pořádku a ono to je tak, že... ano, hejtman může nařídit také jaksi tu zvláštní situaci v kraji, ale toto se týká České republiky tedy celé, to znamená a samozřejmě Evropy, tak, že jednotlivé vlády, jak vidíme, to nařizují, ta opatření nouzová, a to je, ale to se mi zdá v pořádku a pak máme hlavního hygienika a že to je hodně odborná věc, než aby skutečně jenom hejtmani měli, kde každý z nás, i kdyby byli lékaři, tak prostě toto je odbornost epidemiologická a tu samozřejmě žádný hejtman nemá a my bychom, to znamená my provádíme ta nezbytná opatření, která se týkají nás, to znamená my máme nemocnice, ty musíme teď, ty všechny dvě speciálně u nás, je to Hradiště Uherské a Vsetín, tak tam máme zřízený infekční oddělení, vyprazdňuje je, všechny naše nemocnice už mají nejmíň tak 60 % kapacity volné, abychom byli připraveni na to, kdybychom museli léčit nemocné, takže to byl náš úkol, ten děláme a všechno ostatní je skutečně nad doporučení.
JS: No, to já vím, ale já se vás ptám jako politika a jako člověka, jak hodnotíte ta opatření vlády, na jedné straně samozřejmě jsme rádi, že přišla včas, podle všeho to tak skutečně vypadá, a co se týká tedy křivky té nákazy, tak to vypadá poměrně snad, odborníci tvrdí, v uvozovkách alespoň trošku nadějně, ale ten dopad na život lidí a ekonomiku je poměrně drtivý, teď se ptám na to, jak vy vnímáte nálady lidí, trpělivost lidí, přece jenom jste poněkud blíže vašim občanům třeba ve Zlínském kraji a jiní hejtmané jinde, než je centrální vláda v Praze.
Určitě, tak dělí se to na dvě skupiny, na ty lehkovážné až příliš a těch není moc a pak jsou lidé ale zase mnozí zbytečně přestrašení. Já mám dnešní takovou trochu úsměvnou příhodu, kdy mě z jiného kraje zavolal člověk, který mě dobře zná a říká, já mám tady takový delikátní případ. Jedna, jeden, někdo se vrátil z Itálie, zkontaktoval se s nějakou paní, která a pak jí oznámil, tedy že on, u něj zjistili koronavir a ona teď je na tom tak, že zřejmě ho má také, ale on ani ona neměli téměř žádné příznaky, takže on už to má pozitivně odzkoušené.
Tedy odzkoušené, otestované a ona má, ona se bála, takže jsem jí vysvětlil, ať se ničeho nebojí, nikdo jí nic neudělá, nikdo ji nebude uveřejňovat a tak dále, takže to nějak snad dobře dopadlo, teď půjde na test a v každém případě, ale pozor, ona teda zůstala disciplinovaně v karanténě, ale zřejmě ty příznaky měla a už je zatím stejně jako on, to znamená, tím chci říct, že drtivá většina lidí, a to se málo zdůrazňuje, má ty příznaky a průběh nemoci zatím jaksi velmi dobrý, dokonce u nás v Uherském Hradišti ležela paní 92letá a tu už jsme propustili, s koronavirem, a tu jsme propustili domů, tak to znamená, že ta vystrašenost, jako by šlo o naprosto fatální stoprocentní, stoprocentní úmrtnost, tak tam mně někdy tak přijde, ale na druhou stranu musím říct, že jsme, že se ukázalo, že jsme úžasní v tom, že u nás přestaly firmy, které například šijí rukavice a tak dále, dělat tuto práci, okamžitě přešly na roušky, já sice mám roušku, kterou mi ušila moje dcera a manželka s tou dcerou tedy šily roušky pro celou rodinu a myslím si, že se to tak stalo všude, to znamená, že to je ohromně pozitivní věc, protože tohle musí nosit teď každý, a přestože roušek jinak těch, kterou máte vy, je nedostatek nebo byl nedostatek, teď už začínají být, tak se lidé, si lidé pomohli sami, ale co se týká ekonomiky, tak pokud ta opatření budeme muset snést ještě dva měsíce, tak podle mě se budeme muset připravit na to, že ta postní doba, kterou teď prožíváme, takže skutečně postní potom bude celý rok.
JS: No, ta první věc, tedy vy jste mluvil o těch rouškách, ano, lidé se zařídili. Lidé se zařídili, ušili miliony a miliony roušek a dneska každý roušku má, máte pravdu, že těchto jednorázových je nedostatek, ale už, už se to trošičku zlepšuje a já jsem ale k tomu vystupování politiků, víte, já jsem tomu říkal trochu politická reality show, to není nijak zvlášť hanlivé, lidé přijali ta opatření vlády, to není kritika vlády v tom směru, že by ta opatření neměla být, ta reality show mi trošičku vadí v tom, že se předhání jeden po druhém, aby někdo, ten, který ministr byl v televizi v hlavních zprávách a podobně, a možná je také potom výsledkem toho ta určitá opravdu vystrašenost lidí, ten veliký strach, který lidé v sobě mají, a teďka mi tady chybí trošičku to B, to uklidnění, máme situaci pod kontrolou, mimo jiné odborníci skutečně říkají, no dobře, ten koronavirus způsobuje tu nemoc COVID-19, má vysokou smrtnost u staršího obyvatelstva, ale u těch mladších to nevybočuje z rámce jiných infekcí a tím nechci říct lehkých, ano, je to těžké onemocnění, ale... ale ta vystrašenost je mimořádná. Nechybí vám to B? To uklidňování lidí trošku, mně přišlo, že ti politici si trošku začali z toho opravdu dělat show, kdo víc vystraší lidi, ten vyhraje, no možná jsem to přehnal teď, nevím.
Teď já se bojím, že jste to nepřehnal. Jaksi já vidím u mnoha kolegů, že pro ně nejlepší je, ale teď pozor, ještě před covidem jo, před koronavirem. Nejlépe vystrašit lidi, co se může stát, u nás to bylo s tou novou nemocnicí, co se všechno stane, no a pak vlastně, když se nic nestane, tak oni je zachránili a teď stejně tady tak to bude taky. Tady nejde přece o to, a to ví všichni odborníci a ti nás o tom přesvědčují. Tady nejde o to, že bychom se nemohli postupně nějak nakazit někdo, ale jde o to, aby se to promořování dělo opravdu velmi pomalu, aby se nezastavila celá Česká republika, aby se hlavně nepřeplnily nemocnice, když to bude naráz a tak dále. My, já jsem dneska poslouchal pana profesora Duška, mimo jiné jsem s ním i mluvil.
JS: Na ranní tiskové konferenci?
Já jsem ho poslouchal až v rádiu později a teď, když jsem jel do tohoto pořadu, tak jsem mu zavolal, a to je člověk, který pro diváky, kteří samozřejmě neví, kdo to je, tak je to člověk, který má na starosti v České republice, vede tým lidí, který má na starosti data, a ti na základě sběru dat jaksi určují a prognózují, co se stane, a nejenom samozřejmě s covidem, ale s nemocnicemi, s chorobami.
My jsme mluvili o tom, že nám přes sobotu, neděli ve Zlínském kraji velmi klesly žádosti o testování, to znamená, že lékaři předepisují testování, tak jsem mu říkal, jestli náhodou třeba to zploštění té křivky nevidí v celé České republice, když se bude méně testovat, bude méně nakažených.
JS: Ale bude méně zjištěných.
Ale ano, ale přece jenom on říkal, že z těch celostátních údajů to vyplývá, že ta opatření zabrala. Samozřejmě mně malinko vadí jedna věc, že se, že při těch opatřeních je to stejné, jak když se dá padesátka a řekne se, že se bude jezdit 50 kilometrů v obci a některé obce mají kilometr před tou obcí v úplně v poli tu ceduli, a pak je velmi těžké a lidé si klepou na čelo, proč tady mám jet 50, a mají pravdu.
JS: Narážíte?
A tím narážím tady na to, že si myslím, že ta vysvětlování, která jsem bohužel včera slyšel, že rouška je nařízena kromě toho, že budeme doma, že nebudeme doma nosit roušku, tak úplně všude, a dokonce jsem za zaregistroval, že snad v Krkonoších by měla kontrolovat Horská služba, jestli lidé nosí.
JS: Ano, tohle to se to, to je jako logický, víte, to je logický problém, ale je to logický problém, třeba kuřáci, kteří kouří před budovou, nemůžou mít roušku, ale tím pádem teda porušují vládní nařízení, ale tak ano, to vládní opatření je všude mimo, mimo bydliště, tak teoreticky.
Ta vyhrocenost se právě děje také na tom, že vlastně je to striktní vysvětlení a trvání možná na úplném nesmyslu, protože všichni ví, že když půjdete sám po hřebeni, nebude to skupina, tak anebo jsou to dva manželé, kteří spolu mimo jiné bydlí, no tak ty roušky jsou úplný nesmysl.
JS: Samozřejmě je to nesmysl, ale to kdybyste někoho potkal a tak, to samozřejmě chápeme...
Ne, já jsem to myslel jinak, že tím, že trváme a říkáme o takových věcech, tak lidé se o to víc bojí.
JS: Protože se strašně bojí, tak se na ně vlastně kladou teď, je tam taková přemíra informací, víte, když slyším od tedy činitelů, že vlastně máme udržovat domov v čistotě jako operační sál, že si máme dezinfikovat vnitřní kliku a když vstoupíme do, do, do svého bytu, tak tu ruku, kterou jsme sáhli na vnější kliku, si máme okamžitě vydezinfikovat, pak za sebou zavřít vydezinfikovat si nákupní tašku, obuv a podobně, tak to jsou věci nesplnitelné, to je prostě hloupost, lidé nejsou schopni udržovat si svůj domov v čistotě jako operační sál, ale ta opatření mají svůj smysl. Dnes se dokonce začalo říkat, dokonce to musel říkat pan profesor Prymula, aby lidé nesháněli ty respirátory, že naopak ty výdechy nejsou chráněné, a můžou tedy ostatní nakazit, ale všechna ta opatření jsme přijali, přijali, budeme doufat, že se to zlepší, že to zabere, ale zatím to teda vypadá, že snad ano. A teď mě zajímá, vy, jste hejtman, stejně jako všichni ostatní hejtmané. Komunikace s tou vládou, když jsme mluvili o té reality show, komunikace s tou vládou, probíhá tam dostatečně přenos informací, jste upozorňováni tedy jako, vy jste víceméně v první linii, dá se říci, protože máte krajské nemocnice, to je základní kámen celého zdravotnického systému. Funguje to dobře, nebo máte pocit nějakého odtržení, já jsem třeba poslouchal hejtmana Běhounka z Vysočiny, který je k vládě poměrně kritický.
Je, protože ty věci nefungují až tak úplně dobře, jak bychom si přáli. Já jsem ale člověk, který už je v politice, jak jste říkal, déle a ono nic nefunguje tak, jak bychom si přáli, protože žádnou vládu, ne tuto, ale žádnou vládu, i tu, ve které já jsem byl, nikdy nenapadlo, že by třeba si řekla, protože ten příklad nebyl a nikoho to fakt nenapadlo, učený z nebe nespadl, že by měli, mělo být víc respirátorů a roušek v těch zásobách skladových, státních rezervách, a přitom samozřejmě jistě teď už vláda tato a všechny ostatní budou plánovat víc, bude tam větší obměna a podobně. To znamená to, co se tady stalo, tak možná, jestli to bylo, mohlo být o několik dní nebo týdnů dříve nakoupeno a tak dále, tak myslím roušky, respirátory a podobně, tak ony nám začaly chybět a to, že začnou chybět, tak vyvolává pochopitelně strach nás, kteří máme na starosti tyto věci, aby dobře fungovaly, a pak možná ta příkrá slova, protože když máme... teďka máme zrovna na našem v Uherském Hradišti, na infekčním oddělení, protože toto, tato nemocnice je pro to kvalifikovaná, tak když tam ti lidé nakažení leží, tak prostě ti zdravotníci musí být vybavení respirátory číslo, to je FFP3, tedy těmi trojkami, protože jsou s nimi přímo, a my je nemáme, a když je nemáte, tak jste z toho, jsou nervózní pochopitelně jak ředitelé, tak ti zdravotníci proto, že ještě nějaké máme, ale naštěstí musím říct, naštěstí potom ty dodávky začaly fungovat a ta nervozita...
JS: Dodávky z Číny?
Já to beru tak, že jsou to dodávky od vlády prostě. Takže začaly fungovat a teď jde o to, aby, protože zítra, tak ve středu, abychom věděli a ve čtvrtek, aby se, aby ty dodávky byly další, protože my to nemůžeme nikde koupit, navíc žádný hejtman nemůže nakoupit respirátory FFP3, protože ty si vzala vláda pod sebe, takže i ty, které my jsme kdysi už v lednu si objednali a ony přišly, tak nám je v Praze ministerstvo, tedy Zlínskému kraji zrekvírovalo, takže ty si vzaly pod sebe a teď jde o to, aby skutečně každá nemocnice dostala vždycky tolik, kolik potřebuje pro své zdravotníky, ale pak máme samozřejmě sociální služby.
JS: Ale tohle je diskutovaná věc, protože ono se to nedalo sehnat. Vláda za to byla oprávněně kritizována, i já jsem je tady kritizoval, protože ti zdravotníci mají ten problém, respektive my máme ten problém, že zdravotníků je ukončený počet, pokud se hromadně nakazí, tak nám prostě v případě horšího rozšíření té epidemie budou chybět a byla oprávněně kritizována. Teď se tedy udělala v uvozovkách show s nákupem dodávek z Číny, ale tam se tedy ukázalo, že ty respirátory té nejvyšší třídy tam nejsou, ale aspoň tedy ty roušky, byť jsou to ty jednorázové, které jsou určeny v podstatě výhradně pro zdravotníky, tak něco se začalo zlepšovat, teď už je to lepší teda s dodávkami pro zdravotníky, teď mluvím o zdravotnictví, protože pro lidi nezbylo, lidi si musí ušít ty roušky, jako máte vy.
Ale já si myslím, že jako chtít všechno po tom, aby to udělal starosta, hejtman a ministr, když to můžu udělat já, to znamená tady tyto věci, tak to si myslím, že zapojit se musí každý a to je dobře. Faktem je, že, když vám řeknu, dnes máme určitě pokryté naše potřeby, ale pozor, máme tady tu primární sféru, což jsou praktičtí lékaři.
JS: Zubaři a tak dále.
Lékaři, zubaři a tak dále a ty jsme zásobili, ale jenom na tento týden a dokonce dostali jenom deset, to znamená dostali do pátku respirátory a takže to, abychom mohli jet dál, aby lidé, když lékaři nebudou mít ochranné pomůcky, myslím tím praktici a zubaři, tak zavřou, přijdou nemocní do nemocnice.
JS: No a můžou to tam roznést, to je ten italský scénář.
A tak dále, takže my se, my potřebujeme, aby skutečně ve čtvrtek jsme znovu dostali další zásilku.
JS: A dostanete?
To ještě nevíme, dozvíme se to zítra.
JS: Dobře. Tak pojďme od, ale k této otázce na komunikaci s vládou, jste se poměrně obratně vyhnul, takže předpokládám, že nějaká je a nechcete nějak k tomu?
Ne, já víte co, já kdybych, já si myslím, že v takové situaci nemůže, je to nová věc a nemůže všechno naráz fungovat ideálně, ale myslím si, že po té velké... po tom chaosu, který byl předminulý týden a ještě trochu minulý týden, takže teď se ta komunikace naše zlepšila. My máme společné videokonference a teď už nám jde jenom o to, aby ten přísun materiálu byl de facto kontinuální, to znamená trvalý, ale pozor, aby byl všem těm, kteří to potřebují, to znamená nejenom nemocnicím, ale i sestrám v sociálních službách, sociálním službám, těm pracovníkům, kteří chodí a přebalují ty staré lidi, aby je nenakazili samozřejmě a podobně.
JS: Dobře, teď můžete zhodnotit dnešní, tedy ten první větší krizový balíček, které vláda, dnes parlament projednával, projednává a přijal tedy úpravy v tom sociální zabezpečení, zrušení EET zejména, tak to je taková populární věc, proti které se hodně protestovalo, teď najednou bylo zrušeno nebo nebylo zrušeno, ale bylo pozastaveno.
Všechno bylo pozastaveno a posunuto.
JS: Odpuštění minimálních odvodů živnostníků, změny v ošetřovném a také ty diskuse o maturitách, pane hejtmane. Nemusíme jeden případ po druhém, vezměme to vcelku.
Myslím si, že to je celé, celý balík, který bylo nutné udělat a je dobře, že to vláda udělala, já nepředpokládám, že zítra u nás v Senátu, stejně jako se mi zdá, že žádné problémy v Poslanecké sněmovně s tím není, takže zítra nebudou ani tady.
JS: Já jsem hovořil s paní ministryní Schillerovou a ona nevyloučila, že v případě vývoje se bude přistupovat k dalším a dalším opatření, mimo jiné já si myslím, že je to nezbytné, protože ty dopady na ekonomiku budou dramatické, možná daleko dramatičtější než ty zdravotní dopady a tím se samozřejmě nechci dotknout těch, kteří se nakazili nebo rodin těch, kteří zemřeli a máme tři, kteří na následky onemocnění koronavirem zemřeli ale.
Víte já opravdu, ale pro tu, pro ten optimismus, po kterém voláte, musíme zároveň říct. Jeden měl 95 let a druhý byl onkologicky nemocný, nebo-li měl rakovinu.
JS: Byl těžce nemocen. Profesor Prymula dokonce říkal, že tito dva bohužel zemřelí lidé a každého života, lidský život má nedocenitelnou hodnotu, každý lidský život. On profesor Prymula použil větu, že ten první zemřelý, ten 95 letý pán nezemřel na koronavirus, ale s koronavirem a pravděpodobně to něco podobného se dá říci o tom těžce nemocné pánovi, který zemřel, zemřel dnes. To je bez jakékoliv debaty, ale ty ekonomické důsledky možná budou ještě, ještě dramatičtější než ty zdravotní, vy jako hejtman, váš odhad těch věcí, když ta, ta opatření povolí a budou postupně uvolňována, vrátí se z vašeho pohledu život sám od sebe tam, kde byl, anebo bude vyžadovat masivní podporu z veřejných zdrojů, myslím podnikatelský sektor a zaměstnavatelé, zaměstnanci samozřejmě také?
Kdybych mohl se vyjádřit k České republice, tak bych to odhadl asi dobře, problém jenom je, že my dneska mnoho dovozu materiálových máme z Číny, z Belgie, zkrátka ze všech států, tím jsem nemyslel jenom čokoládu teďka, která se skutečně po tunách vozí z Belgie, možná to bychom se chvíli obešli, ale takže ono záleží také na tom, jak ten okolní svět rychle vyzdraví, myslím ekonomicky, protože to je pro nás zabiják a teď nemyslím jenom Automotive, to znamená ten automobilový průmysl, který dováží mnoho komponentů z různých částí světa, takže když bychom, když by byla pravda, že ta křivka se zplošťuje a ta opatření se mohou uvolnit, to znamená, že nebude lidé, firmy budou dělat a tak dále, tak je to tak, tak by to možná mohlo vyjít tak jak, když si všichni vezmou dovolenou prostě. Vemte si, že Itálie, Itálie v srpnu nepracuje, tam nikdo nepracuje skoro, takže ta dovolená srpnová nikomu nechybí, protože se na ně všichni naladí, tady toto byla nepředpokládaná věc, kdyby to bylo jenom měsíc ta nejpřísnější opatření, a pak se začala ekonomika rozjíždět, tak si myslím, že tu zatáčku třeba můžeme do dvou let dohnat, ale záleží na tom, co se stane v Německu, protože to je náš velký odběratel a na tom my jsme závislý.
JS: No, tak víte, ekonomové se shodují, že ty dopady budou drtivé a vláda to svým způsobem přiznává, protože vyčlenila 900 miliard korun na záruky za úvěry, 100 miliard korun na nějakou formu podpory menším podnikatelům a sami přiznávají, že to nemusí skončit, dnes státní rozpočet ten schodek byl navýšen o 160 miliard korun a sama ministryně Fischerová říká, nemůžu vyloučit, pokud ten vývoj bude nepříznivý, že na podzim přijdu do parlamentu s další novelou zákona o státním rozpočtu a upřímně bilion korun neznamená, že by to byla jenom nějaká dovolená a navíc se ukazuje, že ten bilion možná bude málo.
Já jsem myslel ten, ta délka toho, jenomže ten skutečně, kdyby to bylo jenom měsíc, tak je to ta dovolená a s tím bychom si určitě nějak poradili, problém jenom je, ta vázanost na ostatní státy, to znamená, i když my už budeme čistí a uzdravíme se, tak samozřejmě budou moci dělat lékaři, učitelé a tato povolání, která slouží všem ostatním, ale ty výrobní podniky, když nebudou mít kam vyvážet a ostatní co dovážet za surovinu tedy, protože jí nedostanou anebo nějaké konkrétní.
JS: Já tomu rozumím. Drobní podnikatelé ve vašem kraji, ty teď, tedy teď mluvím o živnostnících, nikoliv těch OSVČ takzvaných, kteří pracují u těch živnostníků jako třeba číšníci nebo podobně, mluvím o těch živnostnících, kteří provozují nějaký podnik, ať už je to restaurace, ať už je to provozovna nějakých služeb nebo nějaký malý výrobní závod s 10, 15 zaměstnanci, to je pro mě představa živnostníka.
Co mají dostat od vlády, aby znovu otevřeli? Víte, protože teď si tam nějaká forma úvěru, který musí zaručit osobní směnkou u Českomoravské záruční a rozvojové banky požádat a upřímně pokud byste byl pane Čunku, restauratér, měl restauraci, kde si vyděláte průměrnou mzdu, dejme tomu 30 000 korun za to, že tam poskytujete ty služby, a pak byste měl ručit za úvěr i svým vlastním bytem, tak byste si to možná rozmyslel a řekl, tak já tu hospodu radši zavřu.
Jenomže já si myslím, že to je sice pravda, ale já myslím, že ti lidé, že k tomu potřebujete a vy to asi dobře víte, protože podnikáte, ten člověk potřebuje vědět jinou věc. Lidé, kteří teď půjdou do té nejistoty, když už tu koronavir nebude, budou navštěvovat tu restauraci, tak jak předtím, protože jsou dvě varianty, buď bude takzvaná odložená spotřeba, to znamená lidé se vrhnou na to, co zameškali, tak budou chodit víc do barů, víc do restaurací nebo naopak, a to se dá očekávat, si řeknou ne, nebudeme tolik utrácet, protože je zle a tím pádem ta hospoda, i když dostane ten úvěr jakýkoliv, kdyby, i kdyby ho dostala, aby teď přežila.
JS: Říkám, no to říkám, protože ten úvěr oni nebudou chtít, samozřejmě logicky, já naznačuji, že by bylo vhodnější masivnější subvence, to znamená náhrada, prostě mu ty škody nahradit a co se potom udělá, jestli lidé skutečně nebudou chodit, to se teprve uvidí, to rozhodne trh.
U toho restauratéra, pokud třeba má vlastního hospodu, tak pomíjíme nějaké, řekněme, ne velké věci, prostě nejsou tak hrozné mrazy a tak dále za, na udržení teda energeticky té, té hospody, která teď je zavřena, ale on největší náklady má s těmi svými lidmi, to znamená, ti lidé, když dostanou, kdyby tohle stát sanoval a jde o to, jakou participaci určí tomu soukromníkovi, protože nemůže všem dávat všechno, tak tam, tak jde o to taky, aby ten člověk, ta jeho, to jeho zapojení je o tom, jestli on opravdu si neřekne, to už nikdy nebo další roky nepojede tak, to znamená já tu hospodu stejně neudržím, v tom je ten problém.
JS: Jasně, já teď snažím jaksi naznačit to, že těm malým zaměstnavatelům, malým živnostníkům, malým podnikům, provozovatelům těch služeb, je potřeba pomoct, jinými slovy nechť se zadluží stát a nenutí zadlužovat je, u těch velkých firem je to zase jinak, ty ze svých zisků musí prostě tenhle ten výpadek nahradit, zaplatit a nechť si vezmou úvěr, ale ať jim stát se získáním toho úvěru pomůže, to je, to je to, co chci říci.
Já tomu rozumím, jenom chci já vyjádřit své přesvědčení, že když stát bude mít, sanovat všechny ztráty, které ti OSVČ budou mít, tak to prostě neutáhne a jde o to, že je mnoho oborů, jako instalatéři a podobně, kteří zřejmě žádné velké jakmile ekonomika naběhne, tak vy si vodu stejně musíte nechat spravit a zase střechu taky jo od jiných řemeslníků, pokrývačů a tak dále, to znamená, tam si myslím, že některé segmenty na tom nebudou špatně, ale ta odložená spotřeba, to znamená hoteliéři, to je ohromný segment, restauratéři tak dále.
JS: Vezměte si hotely, tak ty teď budou mít obrovské problémy a mají, turismus, tedy zahraniční turismus, to znamená příjezd turistů do České republiky je nulový a několik měsíců nepochybně nulový bude, kdo ví jestli.
Asi tento rok.
JS: Asi celý tento rok, ale na něj zase navázány pekárny, prádelny a tak dále a tak dále a tak dále, úklidové firmy, které všechny budou mít problémy, to je stejné s tím automobilovým průmyslem, no já se obávám, že ty důsledky budou letos dramatické.
Já myslím, že u každého určitě půjde o to, že když hotely, ty velké zvlášť budou mít enormně méně lidí, řekněme, že, když to tady pomine, tak budou jezdit více Češi, ale zase s opatrností nebudou jezdit tolik a v těch jiných státech, jak se zdá, tak je ta vlna ještě před nimi, takže já myslím, že na to skutečně bude muset reagovat vláda vlastně ad hoc, nedostane žádný 100 %, každý občan vlastně se musí na té situaci trochu podílet, mně tady přijde jedině takové zvláštní to, že ten virus vznikl, ať už někteří říkají, že byl umělý, anebo nebyl, vznikl v Číně a my teď skoro klečíme na letišti, abychom dostali z Číny ohromné dodávky, které jsou nejméně 3× dražší, ta rouška, kterou máte, tu jsme kupovali v nemocnicích za 90 haléřů.
JS: Necelou korunu to stálo.
Dneska nám i Čína nabízí nebo ty obchodníci za 17 korun, dovedete si to představit? Ta Čína podle mě měla virus, ten se rozšířil do celého světa a jediný, kdo na tom teďka vydělává, je skutečně ta Čína.
JS: No, tak je to pravda, ale podle mě tedy ty 2 věci spolu úplně nesouvisí, jako podezřívat Čínu z toho, že ten virus rozšířila, aby na tom vydělala, to si myslím, že je konspirační teorie trošku přitažená za vlasy, ale je pravda, že.
Ale já jsem to neřekl, protože to nevím, já jenom říkám.
JS: Naznačil jste to.
My, když jsme, když to vzniklo, když to vzniklo v Číně, tak mezi hejtmany okamžitě vznikla aktivita, jak pomoct svým partnerským krajům, které téměř každý kraj má, my jsme začali organizovat různé pomoci, my jsme se doptávali, jestli potřebuje ten náš partnerský kraj, to není Wu-chan, tak jestli potřebují nějakou pomoc, ta pomoc, než tam odjela vlastně zadarmo s těmito rouškami a s tím vším, tak se vlastně, tak tam vlastně ani nedojela, no a už byl virus tady.
JS: Ale jedna důležitá věc tady padla, že jo samozřejmě pomoc Číny, my jsme to normálně zaplatili, že jo my jsme normálně zaplatili, to byl nákup zboží a Čína je největším světovým producentem těchto zdravotnických prostředků a my jsme to normálně zaplatili a koupil.
Tady a poslali jsme jim to zadarmo.
JS: A teď myslím ty dodávky teď z Číny.
Jo tak teď.
JS: Teď jsme normálně koupili, náš stát za to utratil několik miliard korun a normálně jsme si to tam koupili na tržním principu, ale ta poptávka teď ze světa je tak obrovská, že ani oni nestačí splnit tedy tyhle ty objednávky z celého světa.
Ale co je teď pozitivní, tak je to, že nejenom, že se, že to dělali lidi sami, ale vznikají, vznikají firmy české, které začínají dělat respirátory.
JS: Ano ČVUT 10 000 denně bude, dokonce vyrobí respirátorů těch nejvyšší třídy, teď jsem slyšel, že budeme, dokážeme vyrobit konce 500 plicních ventilací z běžných součástek, takže to jsou skvělé zprávy.
Ve Zlínském kraji univerzita s jednou firmou udělá možná, řekněme za 2, za měsíc, bude dodávat 20 000 denně respirátorů, takže je vidět, že si, že si pomůžeme, ale už teď musíme přemýšlet nad tím, co vlastně jak, jak vyhodnotit ten průběh a taky to, co jsme zanedbali, jestli to maso levné, které jsme tady měli a díky tomu nemáme vlastní zemědělce nebo vyrábíme ve vepřovém, tedy asi jenom 50 procent.
JS: Dokonce méně než 40 procent, konkrétně u vepřového.
Ano, vidíte, tak děkuju, tak to je tak, no a dneska, jestli není lépe si opravdu připlatit a v mnoha komunitách, v mnoha komoditách být soběstační a ty roušky, to kolik potřebuje občan takové roušky a takové ochrany, kolik jsme jich potřebovali my dva za svůj život, já jsem starší, tak za svých 60 let jsem to potřeboval jenom, když jsem někde něco brousil nebo něco dělal.
JS: Při stavebních pracích nebo, když jsem něco lakoval, tak jsem to použil, ale to je tak všechno.
To znamená, že my bychom měli umět udržet tu výrobu a ono to jde, spotřeba právě u těch řemeslníků a tak, nějaká je a kdybychom teď s touto zkušeností věděli, že si máme radši udržet výrobu vlastních respirátorů a mít všechny ty, tyto věci pod kontrolou, tak si myslím, že to bude dobré poučení z toho dnešního stavu, a to se týká, teď nemluvím jenom o respirátorech, ale mluvím o ventilátorech, o mnoha jiných věcech a to je taky zemědělství a podobně, protože ekonomická soběstačnost, je bezpečnost a my jsme teď pocítili, jak jsme zranitelní a myslím si, že z toho se můžeme poučit a v tuto chvíli, když se díváte nebo z mého pohledu, když se díváme na věci takto dopředu, tak dokonce lépe budeme dělat i ty aktuální kroky, které máme udělat teď, takže já jsem přesvědčen, že ten balíček, který zítra budu, pro který budu zítra hlasovat, že je v zásadě v pořádku, že nikdo nemůže říct, jestli je to málo nebo moc, ale naopak můžeme slíbit a myslím si, že bychom měli slíbit těm řemeslníkům a těm všem firmám, že uděláme všechno pro to, abychom třeba za 14 dní schválili ještě jiný balíček tak, aby ty firmy, které tady tu budoucnost mít budou, tak aby zůstaly.
JS: No jo, on to říkal včera tady ve studiu třeba ministr kultury Lubomír Zaorálek, že tohle může být možná impuls, čím bychom se měli zabývat do budoucna. Nanotechnologiemi, výrobou respirátorů, věcí, které jsme teď narazili, že jsou problematické a jsme příliš závislí na Číně třeba v případě zdravotnických potřeb nebo na Indiiv případě teď léků paracetamol a tak dále, každopádně.
Víte, co to je tak, že ten výzkum nanotechnologické roušky ve Zlínském kraji, tedy ve Zlíně a na Baťově univerzitě ta firma Spur s nimi dělala od roku 2013, pak to zastavili a někdy v roce 2017, protože se ukázalo, že Čína je přebije, že ekonomicky to nezvládla, a teď, no ne, ale teď to dodělali a ano mrzí nás to, ale teď to dodělali a myslím si, že k té náhradě těch či tohoto čínského zboží, když vláda bude jenom trochu chtít, tak může dojít opravdu do několika měsíců, ono se to nezdá.
Text je přesným přepisem televizního rozhovoru.