Bývalý moderátor zábavního automobilového pořadu Top Gear Jeremy Clarkson se opřel do švédské aktivistky Grety Thunbergové. Ve svém sloupku v bulvárním The Sun napsal, že šestnáctiletá dívka je "rozmazlený spratek", který by se měl raději vrátit do školy.
Thunbergová vzbudila doposud největší reakce po svém emocionálním projevu, který přednesla před necelými dvěma týdny v New Yorku na klimatickém summitu OSN.
"Tohle je špatné. Neměla bych tady být, měla bych být ve škole na druhé straně oceánu. A přesto se k nám mladým lidem obracíte v naději. Jak se opovažujete! Svými prázdnými slovy jste mi ukradli moje sny a mé dětství," vzkázala politikům na zasedání.
Zatímco někteří její vášeň a sílu slov naprosto chápali a ztotožňovali se s ní, tak jiní ji zase za styl projevu kritizovali. Svým chováním nezapůsobila ani na Clarksona. "Jak se opovažujeme? Ne. Jak se ty opovažuješ plavit se do Ameriky na jachtě z uhlíkových vláken, kterou jsi nestavěla, a která stála 15 milionů liber, které sis nevydělala. Navíc má dieselový motor, o němž ses nezmínila," odpovídal otevřeně.
Ve svém otevřeném dopise dále Thunbergovou označil za "rozmazleného spratka" a dodal: "Když jsi řekla mamce a taťkovi, aby přestali létat a vzdali se masa, tak se nezachovali jako rozumní rodiče a neignorovali tě. Místo toho řekli: ‚Jasně, drahá.‘ A poslechli tě. Tisíce lidí, které jsi měla tu troufalost obvinit, dělá přesně to, co chceš. Buď tedy hodná holka, zavři pusu a nech je dělat jejich práci. A vůbec, nemáš zůstávat vzhůru po desáté večer. A neměla bys chodit ven v tak krátké sukni," uzavřel.
Britský moderátor byl v minulosti sám několikrát středem kontroverzí. I přes celosvětovou popularitu pořadu Top Gear, ho BBC v roce 2015 propustila. Důvodem byl nevyprovokovaný fyzický i verbální útok na člena natáčecího štábu. Bez práce ale dlouho nezůstal. Se svými kolegy, moderátory Richardem Hammondem a Jamesem Mayem, se přestěhoval na streamovací službu Amazon, kde momentálně běží třetí série pořadu Grand Tour.