Spor mezi poslanci vyvolalo ve čtvrtek dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel Juříček (ANO), který si nechal zpracovat prověrku hospodaření veřejnoprávní televize a na jejím základě mluvil o pomalu umírající organizaci. Část opozičních poslanců a také poslanci koaliční ČSSD naopak Českou televizi hájili a Juříčkův audit zpochybňovali. K hlasování o zprávách se Sněmovna zatím nedostala.
Juříček řekl, že televize žije z minulosti a z podstaty a její náklady rostou rychleji než příjmy. Dotkl se i podílu mzdových nákladů, když uvedl, že s takovou výší podle něho nepřežije až na některé výjimky žádná firma. Pavel Plzák (ANO) na základě auditu poukazoval na to, že výroční zprávy nedávají dostatečný podklad k posouzení toho, zda televize nakládá s penězi podle zákonů. "Já podle toho budu hlasovat," uvedl.
Poslankyně ODS Miroslava Němcová tvrdí, že se hledá způsob, jak "znormalizovat" Českou televizi. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek označil Juříčkovu prověrku za pseudoaudit a nařkl kritiky televize z toho, že jsou nástrojem hybridní války Ruska. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že pokud televizní výroční zprávy porovná s návrhy loňského závěrečného účtu a státního rozpočtu na příští rok, jde o srovnání rajské zahrady s neuklizenými toaletami. Juříčkovy argumenty pokládá za falešné, účelové a pokrytecké.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) soudí, že se vytvořil mýtus rezervního fondu televize ve výši 3,6 miliardy korun z let 2008 až 2011. Zdůraznil, že televize peníze investovala, neprojedla je. Veřejná služba České televize je jedna z největších v Evropě a její rozsah je nevídaný, podotkl.
Kritika komunistů i SPD
Výroční zprávy chtějí podpořit Piráti, naopak je nepodpoří klub SPD. Kriticky vystupují také komunisté.
Sněmovna se ve čtvrtek vrátila k debatě o výročních zprávách o činnosti a o hospodaření veřejnoprávní televize z roku 2016. Na programu jsou i dvojice zpráv z roku 2017 a také z loňského roku. Loňskou dvojici zpráv ale ještě neprojednal příslušný výbor.
Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Protože se zprávy nepodařilo projednat v dopoledním bloku, debata o nich bude pokračovat odpoledne po ústních interpelacích.