V karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem byly v Česku od začátku února stovky lidí. V některých krajích hygienici přesná čísla ale neevidují. Například v Karlovarském kraji k tomuto opatření zatím nemuseli vůbec přistoupit a ani v Libereckém kraji v karanténě v současnosti nikdo není. Naopak ve středních Čechách je v ní podle mluvčí krajské hygienické stanice Dany Šalamunové stovka lidí, hejtmanství svolalo na 3. března bezpečnostní radu.
Všichni Středočeši, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musejí zůstat 14 dní. Bezpečnostní rada kraje, svolaná na úterý, doporučí další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů podle krajského pandemického plánu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu. Kraj je podle ní připraven použít i krizová opatření, aby bylo ochráněno zdraví obyvatel.
Také v Olomouckém kraji jsou podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Růženy Haliřové v karanténě desítky lidí. Přesné číslo hygienici neevidují, a navíc očekávají, že se zvýší po příjezdu lidí ze zahraničních dovolených. V kraji se to týká hlavně Přerovska, kde končí jarní prázdniny. "Jarní prázdniny jsou noční můrou každého kraje, všichni byli v Itálii," řekla ředitelka odboru.
Několik desítek lidí, kteří se vrátili ze zasažených oblastí, bylo od počátku února v domácí karanténě i na jihu Čech. "Jedná se skutečně jen o preventivní opatření," řekla Jitka Luňáčková z jihočeské hygienické stanice.
Hygienici v Moravskoslezském kraji dosud rozhodovali o více než 40 občanech, kteří se vrátili ze zemí s výskytem koronaviru. Většina skončila v domácí karanténě, například pro studenty VŠB-TUO škola vyčlenila pro karanténu objekt v ulici Dr. Malého. U dalších lidí se situace řešila jiným opatřením, například pracovní neschopností.
V Královéhradeckém kraji bylo ke čtvrtku podle zástupců krajské hygienické stanice kvůli podezření na koronavir v domácí karanténě 48 lidí.
Z ostatních krajů hygienici hlásí nižší počty lidí v karanténě. Například na Vysočině v ní bylo podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny do deseti lidí, kteří byli v zahraničí. Odběry se u nich nedělaly. "Mají se kontrolovat a v případě, že by měli nějaké potíže, se mají ohlásit praktickému lékaři nebo na infekčním oddělení," uvedla. Několik lidí, kteří se vrátili z ciziny a necítili se zdrávi, zůstalo preventivně v domácí izolaci i v Pardubickém kraji, uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Hégrová.
V Ústeckém kraji jsou tři lidé z Mostu v domácí karanténě po návratu z Itálie, příznaky nemoci COVID-19 nemají, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.
V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu na nový koronavir dosud testováno 135 vzorků. Žádné podezření na koronavirus se zatím nepotvrdilo.
V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala zhruba dva měsíce poté. V Evropě je nyní 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, a dva ve Francii. Itálie je s více než 450 nakaženými třetí zemí po pevninské Číně a Jižní Koreji. Nakažených je celosvětově přes 82 000.