Případem otce a bývalé manželky Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, kteří jsou obžalovaní z takzvaného praní špinavých peněz, se bude zlínský okresní soud znovu zabývat 19. května.
Krajský soud ve Zlíně v únoru v neveřejném zasedání zrušil jeho loňské rozhodnutí ve věci a nařídil mu ji znovu projednat. V dubnu 2021 okresní soud Vladimíra Březinu a Stanislavu Březinovou zprostil obžaloby z legalizace výnosů z trestné činnosti, za kterou jim hrozí až osm let vězení. Vinu oba popírají.
Krajský soud vyhověl odvolání státního zástupce Radka Bartoše. "Zrušil zprošťující rozsudek v celém rozsahu a věc vrátil k novému projednání a rozhodnutí Okresnímu soudu ve Zlíně. Což teď okresní soud realizuje tím, že ve věci znovu nařídil hlavní líčení," řekl ve středu státní zástupce.
Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už dvakrát, poprvé v roce 2019, krajský soud mu ale věc vždy vrátil. Žalobce se neztotožňuje se závěry okresního soudu, podle nichž není možné peníze, které plynuly od Radka Březiny k Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové, označit za pocházející z trestné činnosti. "V evidenci, kterou vedl pro Radka Březinu jeho bratr Tomáš Březina, je velmi podrobně popsáno, z čeho ty prostředky pocházejí. Drtivá většina příjmů jsou peníze za nelegální obchody s lihem," uvedl Bartoš.
Kauza se týká více než půl miliardy korun, které podle státního zástupce pocházely z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny. Podle obžaloby se Vladimír Březina a Stanislava Březinová podíleli na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013, kdy se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Díky tomu si podle žalobce přišel Vladimír Březina na více než 446 milionů, Stanislava Březinová na více než 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů korun. V případu byly původně obžalované i dvě asistentky, podle justice se však jejich trestní odpovědnost nepodařilo prokázat.
Podle loňského rozhodnutí trestního senátu okresního soudu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem. Z předložených důkazů podle tehdejšího rozsudku vyplývá, že v případě podnikání skupiny kolem Radka Březiny se míchaly peníze z nelegální i legální činnosti. Ve vztahu k Vladimíru a Stanislavě Březinové se podle něj nepodařilo zjistit, že nakládali s penězi, které pocházely ze zdrojové trestné činnosti Radka Březiny a dalších lidí.
Případ lihové mafie v čele s Radkem Březinou zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012. Krajský soud v Brně loni Radku Březinovi zpřísnil trest vězení, který si odpykával za obchody s nezdaněným lihem, ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Z vazby se podle jeho rozsudku v letech 2012 až 2014 v souvislosti s lihovou kauzou pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků.