Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené zemřelo dnes ráno ve Vejprtech na Chomutovsku osm lidí, dalších 30 museli záchranáři ošetřit. Z toho čtyři lidé jsou ve vážném stavu, dva z nich bojují v nemocnici o život. Novinářům to před zasedáním Bezpečnostní rady Ústeckého kraje řekla starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS).
Všechny oběti jsou muži, klienti domova pro postižené. Hasiči už požár uhasili, příčinu tragédie vyšetřují na místě policisté.
Na místě se objevily pochybnosti o tom, jak fungovalo požární zabezpečení v domově. Přítomní hasiči ale novináře odkázali na tiskovou konferenci, která se uskuteční v 11:30 přímo ve Vejprtech před zasedáním Bezpečnostní rady Ústeckého kraje.
"Zjistil jsem, že tomu ústavu chybí deset pracovníků, které se snaží získat ze zahraničí," řekl Babiš. Vláda podle něj bude spolupracovat s Ústeckým krajem na řešení situace. "Je to obrovská tragédie," dodal.
Co se stalo?
V domově bylo podle starostky v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Z těch nikdo zraněný nebyl. "V nemocnici skončil i jeden policista, který se nadýchal kouře," doplnil mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Většina postižených se podle něj nadýchala kouře, někteří mají lehké popáleniny.
Při tragédii nešlo o seniory, jak původně uvedla záchranná služba, ale o muže s mentálním a kombinovaným postižením, doplnil ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček. Podle starostky musel do nemocnice také místostarosta Vlastimír Volín (STAN), který je vedoucím domova pro seniory. Na místě požáru byl mezi prvními a pomáhal se záchranou klientů. Nadýchal se také kouře.
"Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření," řekl ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadýchali kouře. Záchranáři jejich stav postupně ověřují.
"Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49," doplnil operační důstojník. Hořet podle něj začalo v jedné z místností domova a požár se postupně rozšířil do dalších tří místností. V dýchacích maskách pak vyvedli hasiči z budovy 29 osob. "U osmi lidí byl bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání zplodinami," doplnil operační.
Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místě je sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých. Pomáhají také zdravotníci z Karlovarského kraje.
Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější od roku 1990. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.
Nadstandardní opatření
Zabezpečení proti požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech bylo nadstandardní, řekla starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS). Při ranním požáru zemřelo na místě osm mužů, klientů domova. Dalších třicet osob se zranilo. Čidla byla na toaletách, hořet začalo ve společenské místnosti. Přeživší klienti by se měli vrátit zatím zpět do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát.
Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," uvedla starostka. "V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc," uvedla starostka. "Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se mohou pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by se potřeba zaměřit na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do dvanácti let by taky neměla být," uvedla starostka.
Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50.000 korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Maláčová.
Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Požádat může Ústecký kraj o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla Maláčová. Stát také podle ministryně pomůže s obnovou zařízení. Maláčová uvedla, že v tuto chvíli je v připomínkách novela zákona o sociálních službách. "Ministerstvo práce přichází poprvé s personálními standardy. Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," řekla Maláčová. "My máme hluboko podstav," řekla k tomu starostka s tím, že sehnat zaměstnance zvláště v příhraničí je velmi těžké.
Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. "Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás," uvedla starostka. "Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat, pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit," uvedla starostka.
V domově pro zdravotně postižené vyhořela společenská místnost. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.
Výběr nejtragičtějších požárů na území ČR podle počtu obětí od roku 1990 (při požáru ve Vejprtech zemřelo osm lidí): |
Devět obětí: 27. října 2010 - Při nočním požáru drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět lidí. Všechny oběti se udusily. Šlo o tři ženy a šest mužů, všichni byli ve věku mezi 19 a 44 lety. V objektu často přespávali bezdomovci. Shořelá budova, jež dříve patřila Českým drahám, byla určena k demolici. Požár podle policie z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili. osm obětí: 26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky (vznícení textilií odložených na chladničce). Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla podle závěrečné zprávy krizového štábu z června 1995 odhadnuta na 50 milionů korun. 19. ledna 2019 - Při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí. V budově, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením, se zranily tři desítky lidí, z toho tři těžce. pět obětí: 20. ledna 2018 - Požár hotelu v Náplavní ulici na Novém Městě v Praze si vyžádal pět lidských životů (zemřely dvě Jihokorejky, turista a turistka z Německa a Nizozemec). Dva lidé zemřeli na místě, další dva později v nemocnici, 82letý Nizozemec podlehl zraněním v březnu 2018. |