Zdražení elektřiny a plynu vedlo 42 procent Čechů ke snížení spotřeby a hledání alternativních zdrojů energie. Vyšší výdaje za energie se 41 procent Čechů snaží kompenzovat omezováním jiných výdajů, zejména na zábavu a volnočasové aktivity. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK, která poskytuje služby správy a vymáhání pohledávek na českém a slovenském trhu.
Devět procent lidí pokrývá zvýšené náklady na energie z úspor, sedm procent si kvůli dražší elektřině a plynu našlo další práci. Dvě procenta si na energie půjčují u rodinných příslušníků nebo finančních institucí. Jedno procento změnilo místo bydlení, aby náklady na energie snížilo.
Pro 18 procent dotázaných nepředstavují vyšší výdaje za energie problém. S vyššími platbami nemají problémy spíš muži a vysokoškoláci. Pomoc se zvýšenými cenami energií potřebují především rodiče na rodičovské dovolené, kteří se kvůli vyšším životním nákladům nejčastěji zadlužují a stěhují do menších bytů, a nezaměstnaní.
"Údaje o spotřebě zemního plynu a elektřiny ukazují velkou snahu českých domácností šetřit energiemi a využívat alternativní zdroje. Navíc existuje funkční systém sociálních dávek, který pomůže lidem s velmi nízkými příjmy, aby se nemuseli zadlužovat," uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Průzkum se uskutečnil na vzorku 1007 respondentů.