Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezóně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval a poskytl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.
"V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky," uvádí se ve zprávě, kterou vypracovala vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. To ale nemusí znamenat, že se v Česku chřipka nevyskytla.
Chřipka se přenáší podobným způsobem jako koronavirus, opatření přijatá s cílem snížit pandemii covidu-19 tedy vedla i k menšímu šíření jiných respiračních virů. V Česku je kvůli šíření covidu-19 omezeno shromažďování lidí, nařízeno nošení roušek či respirátorů, je zavřena část škol, obchodů a služeb a někteří lidé pracují z domova.
Pandemie covidu-19 měla podle zprávy vliv i na sběr dat o chřipce, protože lidé zřejmě při některých obtížích nevyhledali zdravotní péči. Ve srovnání s předchozími sezonami tak laboratoře dostaly k posouzení asi o pětinu méně vzorků.
Odborníci očekávají, že až se proti covidu-19 naočkuje velká část populace a život se vrátí k normálu, k běžným hodnotám se vrátí i výskyt chřipkových onemocnění. "Nadále nelze vyloučit možnou vysoce rizikovou kombinaci výskytu onemocnění covid-19 a chřipky," uvedli ve zprávě. I pro příští sezónu tedy doporučují očkování proti chřipce, obzvlášť lidem, kteří mají chronická onemocnění, a těm, kteří mají vysoké riziko komplikací při nákaze chřipkou.
Podobný trend jako v ČR byl v uplynulé sezoně v celé Evropě. Až do 14. týdne letošního roku bylo podle odborníků zachyceno jen asi 800 vzorků chřipky.
SZÚ v minulé sezoně na přelomu let 2019 a 2020 zaznamenal 296 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo. Kvůli chřipce či nachlazení šlo v minulé sezoně k lékaři 1,15 milionu lidí, tedy téměř 11 procent populace.
V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.