Lesy ČR podle ochránců přírody z brněnské místní skupiny Hnutí Duha holosečí poničily cenné dubové lesy v národní přírodní památce Hodonínská Dúbrava. Ekologové podali podnět k prošetření České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Ochránci to v úterý uvedli v tiskové zprávě.
Hodonínská Dúbrava leží dva kilometry severně od Hodonína mezi Hodonínem, Mutěnicemi a Dubňany. Předmětem ochrany jsou tamní lesní společenstva, stepní teplomilná společenstsva a vzácné druhy rostlin a živočichů. Ochránci uvedli, že dobrovolníci Hnutí Duha v lokalitě našli několikahektarovou holoseč, ve které Lesy České republiky podle ochránců zlikvidovaly všechny stromy včetně nové generace lesa. Kromě přirozené obnovy dubů a dalších cenných dřevin pak podle ochránců padla za oběť těžbě i fauna a flóra, která se v zemi jinde přirozeně nevyskytuje.
"V Hodonínské Dúbravě lidská činnost přírodě obvykle prospívá, holoseče jsou však nepřípustnou výjimkou, která cennou přírodu likviduje. Protože se lesy nižších poloh České republiky po tisíciletí vyvíjely v symbióze s vlivem zvěře a lidí, počítá plán péče o chráněné území s maloplošnou těžbou stromů. Vznikají tak světlá místa, podobně, jako by je vytvářela zvěř okusováním stromů a semenáčků. Právě na drobné lesní světliny na jižní Moravě se vážou rostliny a živočichové včetně kriticky ohroženého okáče jílkového. Plošné holoseče cennou faunu a flóru v Hodonínské Dúbravě likvidují," uvedl Petr Jelínek z Hnutí Duha Brno.
Holoseče jsou podle ochránců pro chráněného motýla okáče jílkového fatální. Hodonínská Dúbrava je přitom posledním místem v Česku, kde vzácný motýl nachází útočiště. Podle entomologa Jiřího Sladkého obývá okáč jílkový v Hodonínské Dúbravě tři kolonie. Prostřední, která je pravděpodobně nejvíce ohrožená, protože v ní ryjí divoká prasata a zarůstá lípou, střemchou a dalšími agresivními dřevinami, tak podle entomologa utrpěla další těžký úder.
"Lesy ČR loni prořezaly a vykácely velké plochy v jižní části areálu, kde se okáč zdržoval nebo alespoň tudy přelétával. Zmizely i poslední porosty, které mohly propojit místa vhodná pro okáče. Podle plánu péče tady měli lidé prosvětlovat les a odstraňovat invazivní vegetaci, což by vytvářelo podmínky pro plnohodnotný návrat vzácného motýla. Po tomto zásahu pohasla naděje, že motýl osídlí jižní část přírodní památky," uvedl Sladký.
Hodonínská Dúbrava byla jako národní přírodní památka vyhlášená 1. dubna 2014, a to na ploše asi 683 hektarů, kdy rozloha ochranného pásma je asi 90 hektarů. Ze vzácných rostlin v ní roste například kostřava ametystová, kavyl písečný, lýkovec vonný, kosatec různobarvý či mečík bahenní. Domov poskytuje i vzácným druhům živočichů, žije v ní například netopýr černý, kuňka obecná, přástevník kostivalový či tesařík obrovský.