Na pardubickém letišti ve středu podruhé přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny určeném pro zvládání epidemie koronaviru. Zásilku z letadla vyložili vojáci, armáda jich na místo poslala asi sto. K dispozici měli 20 nákladních aut, kterými začali materiál rozvážet do centrálních skladů. Na palubě byly opět roušky, respirátory a další ochranné pomůcky.
Z čínského Šen-čenu letadlo odstartovalo v úterý ráno. Prvních více než 100 tun roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího zdravotnického materiálu ruslan přivezl do Pardubic v noci na neděli. Další let je naplánován na počátek příštího týdne.
Do leteckého mostu, který zajišťuje dodávky ochranných zdravotních pomůcek ze zahraničí, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Ve středu rovněž přiletí z Hanoje zásilka 250.000 respirátorů letadlem vietnamské aerolinky Bamboo Airways. V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Zatím stát za jejich nákup v zahraničí vynaložil tři miliardy korun.
Podle armády ve středu ruslan z Číny převezl dalších více než 100 tun materiálu, a to včetně roušek a respirátorů. Přesnou skladbu zásilky ČTK zjišťuje na ministerstvu vnitra.
Ruslan, s aliančním kódovým označením Condor, chce ministerstvo obrany využít k přepravě zdravotnického materiálu opět příští týden. Jedno z největších letadel světa by se mělo na cestu do Číny vypravit z Lipska v neděli, přílet do Pardubic je naplánován na úterý 31. března, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Let, který jde z rozpočtu ministerstva obrany, stojí asi 33 milionů korun. Stroj je schopen přepravit až 120 tun materiálu.
V Česku bylo ve středu ráno potvrzeno 1497 případů nákazy novým koronavirem, deset lidí se z nemoci COVID-19 vyléčilo a tři pacienti zemřeli.