V černouhelných dolech těžební společnosti OKD v Moravskoslezském kraji v loňském roce nezemřel žádný horník. Je to poprvé v historii. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
OKD v současnosti dobývá uhlí na Karvinsku ve čtyřech dolech: ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V předchozích letech byly každý rok vždy nejméně dva smrtelné úrazy. Rok 2018 byl kvůli výbuchu metanu, který připravil o život 13 havířů a deset zranil, za poslední dobu nejtragičtějším. Vyšetřování výbuchu stále pokračuje. Horší neštěstí se v OKD stalo naposledy roku 1990, kdy v Dole 1. máj v Karviné při výbuchu s následným požárem zemřelo 30 horníků.
Nejhorší neštěstí v historii podniku OKD se stalo v roce 1961. Omylem spuštěný pásový dopravník se vznítil a byl tehdy příčinou katastrofálního požáru, který v Dole Dukla v Havířově připravil o život 108 horníků. Nejvíce obětí v celé historii těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru ale přinesla série výbuchů v roce 1894 v Karviné při trhacích pracích v dole Františka hraběte Larische-Mönnicha. Zahynulo tam 235 horníků.
Ještě před 20 lety umíralo v OKD ročně okolo deseti lidí. Klesající počet tragických událostí souvisí s poklesem těžby a počtem horníků v dolech, ale i se zdokonalujícím se systémem prevence. Rizika s sebou však hornické povolání ponese stále a podle odborníků například otřesům, které jsou důsledkem těžby a ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, zabránit nelze.
"Bezpečnosti v OKD dlouhodobě přikládáme maximální prioritu a systematicky se jí věnujeme ve všech vykonávaných činnostech. Proto jsme velice rádi, že rok 2019 pro nás v tomto kontextu dopadl velmi pozitivně, a vyvineme maximální úsilí tento trend zachovat i do dalších let," řekl Čelechovský.
Základ dnešní firmy OKD vznikl po druhé světové válce, kdy bylo tehdejších šest těžařských společností ve Slezsku a na severní Moravě znárodněno a začleněno do národního podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly Ostrava, z nějž se později stal Kombinát OKD a pak státní podnik OKD. Šlo původně kromě jiného o 32 dolů.
Už za socialistické éry se část šachet zavřela, jiné ale vznikly. V roce 1990 fungovalo v revíru 13 šachet a OKD zaměstnávaly 104 000 lidí. Po listopadu 1989 přišlo postupné uzavírání neefektivních provozů doprovázené propouštěním. V roce 1992 měly OKD přes 72 000 zaměstnanců, o dva roky později pracovalo v devíti dolech přibližně 50 000 lidí. Nyní v dolech i se zaměstnanci dodavatelských firem pracuje zhruba 8500 lidí.