Lidé i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení si budou moci vybrat, o přerušení ale musí požádat. Moratorium v pátek svým podpisem vládního návrhu zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů umožnil prezident Miloš Zeman. Informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
V případě jednotlivců má být podle zákona odloženo splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny.
Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve čtvrtek uvedl, že poprvé bude možné podle zákona odložit splátku až za květen, nikoli za duben.
Moratorium se naopak nemá vztahovat na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.
Sněmovna na rozdíl od vlády umožnila přerušení také pro úvěry zajištěné termínovanou operací na kapitálovém trhu. Má to pomoci pronajímatelům nemovitostí, kteří přijdou jinou úpravou o splátky nájemného. Úroky během moratoria se nemají dále úročit a uhradily by se až na konci doby splácení úvěru.
V případě přerušení splácení zaplatí spotřebitelé i živnostníci splátky s úroky později. Úroky budou při využití odkladu splátek zachovány ve smluvní výši, v případě spotřebitelů však mohou dosáhnout maximálně zákonné výše úroku z prodlení na úrovni repo sazby ČNB, navýšené o osm procentních bodů, aktuálně tedy devíti procent. Zabrání se tak podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) situaci, že by spotřebitel musel zaplatit úroky v takové výši, která by pro něj byla likvidační.