Vláda ve středu schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který má platit od půlnoci. Informaci Deníku N upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu v noci řekl, že povinnost nosit roušky je možné nařídit ve chvíli, kdy budou rozdány pomůcky z velkokapacitního ukrajinského letadla, jež by v neděli mělo do Česka přepravit mimo jiné 30 milionů roušek.
"Vláda schválila, že si lidé mimo bydliště mají používat ochranné prostředky dýchacích cest, tj. nosit roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály," napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Musíme bez výjimky chránit sebe a své okolí! Vláda právě schválila povinnost mít od středeční půlnoci na veřejných místech zakrytá ústa a nos," uvedl na twitteru také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Některé kraje už dříve nařídily povinnost nosit roušky nebo jinou ochranu nosu a úst, například Olomoucký.
Musíme bez výjimky chránit sebe a své okolí! Vláda právě schválila povinnost mít od dnešní půlnoci na veřejných místech zakrytá ústa a nos. Zvládneme to!
- Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 18, 2020
Podle Davida Schöna z policejního prezidia bude policie při kontrolách postupovat podobně jako v případě, kdy kontrolovala dodržování karantény. Policisté mají možnost vykázat osobu z určeného místa, za neuposlechnutí hrozí až desetitisícová pokuta.
Česko chce z Číny v příštích dnech po rychlotestech dopravit i další zdravotnický materiál, přepravit by jej měla soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se společnostmi Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům ve středu v noci řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě ve středu.
Za nedostatek roušek se v úterý omluvili někteří členové vlády, zprvu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), na následné tiskové konferenci po zasedání kabinetu i premiér Andrej Babiš (ANO). Za nedostatek roušek vládu kritizuje opozice i mnoho lidí. Často si je lidé šijí sami.
Hamáček v úterý uvedl, že do pátku by do ČR mělo dorazit pět milionů roušek a 2,5 milionu respirátorů. Největší dodávku zahrnující přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných obleků a brýlí a další materiál má dopravit ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Podle ministra vnitra by se tak mělo stát v neděli.
Ochrana seniorů
V maloobchodních prodejnách potravin budou od čtvrtka mezi 10.00 a 12.00 smět nakupovat pouze lidé starší 65 let. Opatření má chránit před šířením nového typu koronaviru starší občany, pro které nákaza znamená největší riziko. Babiš později na tiskové konferenci uvedl, že stát opatření rozšíří i na drogerie a lékárny.
"Od zítřka (čtvrtka) od 10 do 12 hodin nakupují v potravinách jen důchodci," shrnul Babiš smysl dnes schváleného opatření. Vláda již v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby po dobu současného nouzového stavu nevycházeli z domovů. Zakázala také obyvatelům domovů pro seniory, postižené či pacienty s demencemi opouštět areál těchto zařízení.
Babiš později při tiskové konferenci uvedl, že ho novinářský dotaz upozornil na to, že vládní opatření nezahrnuje drogerie a lékárny. "Musíme tam ještě dát drogerie a lékárny. Pan ministr (zdravotnictví Adam Vojtěch, za ANO) to ještě dnes udělá a samozřejmě vláda to odsouhlasí, protože logicky to tam musí být. Za to se omlouváme a děkujeme, že nás kontrolujete a navrhujete různé věci," řekl.
Šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula řekl, že opatření nezakazuje starším občanům do obchodu jít i mimo vyhrazenou dobu. "Ale mimo tyto hodiny by do obchodů chodit neměli, protože tím ohrožují sami sebe. Šli by tam s tím, že budou riskovat vlastní zdraví," konstatoval.
Babiš zdůraznil, že důchodci jsou skupinou obyvatel, která je v případě nemoci COVID-19 nejvíc ohrožena. "Rozhodli jsme, že vláda zakazuje všem osobám přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin od 10 do 12 hodin, s výjimkou osob starších 65 let věku," uvedl. Výjimka platí také pro majitele, provozovatele a zaměstnance prodejen.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dodal, že vláda doporučila všem provozovatelům maloobchodních prodejen dezinfikovat nákupní košíky po každém použití. "Stejně tak kliky, madla, dveře, a to alespoň jednou za hodinu," uvedl.
Podle statistické ročenky bylo v ČR na konci roku 2018 mírně přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva Česka.
Lázeňským zařízením je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly od 19. března zakázáno přijímat do péče nové klienty. Stávající hosté svoji léčbu dokončí. "Došlo už i k zavlečení nákazy do lázní, byť v malé míře, " uvedl Prymula. Vláda už dříve omezila také provoz ubytovacích služeb. Některé hotely zavírají samy kvůli nedostatku hostů.
Pomoc živnostníkům a firmám
Vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion korun, uvedl Babiš. Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.
"U přímých podpor uvažujeme o kompenzaci náhrad mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcí, kurzarbeitu. Vše rozpracováváme. Nebude to hned, ale jsou to ty směry, kterými chceme jít," uvedl Havlíček. Záruky jsou pak podle něj ve světě velmi častý podpůrný efekt v době krize. Funguje to například tak, že vláda se zaručí za úvěry podniků u komerčních bank. Ty pak mají jistotu, že v případě problémů dostanou peníze zpět.
Havlíček zároveň oznámil, že úřad pošle Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) dalších deset miliard korun na podporu firem postižených situací kolem koronaviru v rámci prograu COVID. Peníze ministerstvo vezme z operačních programů EU spadajících pod MPO.
Program Úvěr COVID na bezúročné půjčky připravilo s ČMZRB ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). V první vlně do něj vláda schválila příspěvek 600 milionů korun, následně schválila další miliardu. Do dneška přitom ČMZRB eviduje žádosti za více než pět miliard korun.
Pendleři budou kontrolováni
Zaměstnanci firem za hranicemi, takzvaní pendleři, budou při návratu z práce do Česka procházet kontrolou příznaků onemocnění. V zemi kvůli koronaviru platí omezení volného pohybu. V úterý premiér zvažoval, že kvůli signálům, že pendleři nedodržují vládou stanovaný režim, kabinet zruší výjimku, která pracovníkům v zahraničí umožňuje překračovat hranice.
Vláda v neděli v noci zakázala s účinností od půlnoci na pondělí do 24. března 6.00 kvůli dalšímu šíření koronaviru volný pohyb lidí po celé zemi. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Stát také zakázal až na výjimky, například kamionovou dopravu, překračování hranic. Takzvaným pendlerům dala výjimku, mohou zajíždět až sto kilometrů od hranic.
Podle Prymuly bude na hranicích zavedeno sledování teploty řidičů. Přísnější monitorování stát zavádí kvůli opatřením proti šíření epidemie v sousedních zemích. Pokud bude v zemích, kde pendleři pracují, srovnatelné rozšíření koronaviru jako v Česku, nebude muset kontrola být tolik přísná.
Stát ale podle Prymuly sleduje vývoj za hranicemi a může zavést i tvrdší změnu. "Pokud budou (pendleři) jezdit do lokalit s výrazně vyšším výskytem (nemoci), budou se muset rozhodnout, zda tam zůstanou, nebo tam jezdit nebudou," uvedl v souvislosti s budoucím vývojem epidemie.