Lidem z některých měst se kvůli úbytku tamních obyvatel snížil příspěvek na bydlení. Jejich bydliště se totiž dostalo do skupiny menších měst s nižšími normativními náklady pro výpočet dávky. Týkalo se to třeba Karviné či Olomouce.
Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu a pravidel příspěvku na bydlení. Někteří politici a experti na sociální problematiku žádají změnu nastavení podpory na bydlení. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) několikrát zopakoval, že jeho úřad na úpravě pracuje.
Příspěvek mohou získat lidé, kteří utratí za bydlení v Praze přes 35 procent svého příjmu a jinde v republice přes 30 procent. Strop pro výpočet podpory představují takzvané normativní náklady podle počtu členů domácnosti a velikosti bydliště. V nájmu se počítá s pěti normativními hranicemi - pro místa do 9999 obyvatel, od 10 tisíc do 49 999 obyvatel, od 50 tisíc do 99 999 obyvatel, nad 100 tisíc obyvatel a pro Prahu. Ve vlastním a družstevním bytě velikost bydliště nehraje roli.
"Karviná stejně jako řada jiných měst v Moravskoslezském kraji, se potýká s úbytkem obyvatel a letos poprvé se v jedné ze tří databází evidence obyvatel dostala pod 50 tisíc obyvatel, což v podstatě znamená, že již tak nízké normativy se pro občany Karviné ještě snížily," uvedl při interpelacích vládní poslanec Petr Letocha (STAN).
Podle ročenky měst měla Karviná na konci předloňska 50 902 obyvatel. Loni jich bylo 49 881. Samotný člověk v nájmu má tak kvůli tomu letos nižší normativ o 1006 korun, čtyřčlenná rodina o 2171 korun. "Samozřejmě chápu obyvatele, chápu vedení města, ale tady s tím já nejsem v tento okamžik schopen nic dělat," reagoval ministr práce. Podle něj by do budoucna bylo objektivnější, pokud by se počet obyvatel posuzoval přímo podle údajů z registru, ne od statistiků. "Jsme připraveni tuto změnu podpořit," řekl Jurečka.
V Novém Městě na Moravě žilo předloni 10 006 lidí a na konci loňska 9829. V Litomyšli bylo loni 9914 obyvatel, předloni 10 240. Město s počtem obyvatel nad desetitisícovou hranicí má normativy vyšší podle počtu členů domácnosti o 183 až 395 korun. Mezi stotisícová města přestala patřit Olomouc. Na konci loňska měla 99 496 obyvatel, meziročně zhruba o tisícovku méně. Normativy v nájmu tak jsou nižší o 336 až 725 korun. "Proč taky potřebuje příspěvek na bydlení změnu - tím, že počet obyvatel v Olomouci klesl pod 100 tisíc, klesne strop příspěvku o 20 procent," uvedl expert na sociální problematiku z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.
Jurečka už dřív několikrát řekl, že jeho úřad na úpravě pravidel pracuje. V dávce by se měla víc odrážet i poloha bydliště a místní situace. Setřel by se tak například rozdíl mezi okrajovou čtvrtí města a přilehlou samostatnou obcí se stejnými podmínkami. Využívat by se měly cenové mapy. Ministr řekl, že o nastavení chce jednat s odborníky z nevládních organizací. Podotkl, že by se pravidla mohla upravit od ledna a potřeba je změna zákona.
Fialova vláda ve svém programu slibuje, že odstraní "body zlomu" z dávkových systémů. Experti na sociální problematiku dlouhodobě kritizují to, že i při malém překročení počtu či částky člověk o pomoc od státu přichází, i když se jeho podmínky nezlepšily.