V letošním roce už kvůli zimě začátkem ledna umrzl v Praze jeden bezdomovec. Informoval o tom pražský magistrát, který zároveň vyzval Pražany, aby byli k lidem bez domova všímaví. V případě, že lidé narazí večer nebo v noci na člověka v nouzi, mohou podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) zavolat městskou policii na lince 156. Strážníci člověku bez přístřeší nabídnou přenocování v noclehárnách pro bezdomovce.
"Ulice, parky i zákoutí pravidelně obchází terénní sociální týmy, chci ale poprosit o všímavost také veřejnost. Pokud večer nebo v noci potkáte člověka v nouzi, pomoc mu můžete přivolat na lince 156. Strážníci přijedou, nabídnou noc v teple a mohou i zprostředkovat odvoz terénním týmem," uvedla Johnová. Dodala, že lidé mohou také darovat oblečení nebo trvanlivé potraviny, přispět finančně, zapojit se dobrovolnicky nebo si jen zjistit o situaci lidí na ulici víc informací.
Opatření pro bezdomovce hlavní město spustilo 1. prosince. Novinkou je například to, že nocleh najdou v příslušných zařízeních i lidé se psy a dostupnější je ubytování pro bezdomovce se zdravotními problémy. Podle prosincových statistik zatím není nutné kapacity zvyšovat, pro případ tuhých mrazů může město kapacitu posílit vyhřívanými stany.
V prosinci přespali lidé bez domova ve dvou noclehárnách zřizovaných městským Centrem sociálních služeb Praha (CSSP) celkem 4829krát a dalších 582 noclehů poskytlo Krizové celodenní ubytování. Pracovníci CSSP pak kontaktovali přímo v terénu 2029 lidí. V nízkoprahovém centru se uskutečnilo 6575 kontaktů s klienty.
V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí. Mezi cizinci je nejvíc Slováků. Věkový průměr je mezi 40 a 50 lety. V celé ČR se počet lidí bez domova odhaduje na více než 23 800.