Někteří studenti medicíny budou moci zastávat při práci v nemocnici pozici praktické sestry. Nyní mohou medici působit jen jako sanitáři nebo ošetřovatelé. Změnu přináší novela o nelékařských zdravotnických povoláních, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Jako praktické sestry budou moci pracovat studenti medicíny, kteří mají za sebou osm semestrů studia a zkoušky z ošetřovatelství či péče o nemocné. V případě absolvování čtyř semestrů programu zubního lékařství a po zkoušce z preklinického zubního lékařství budou moci studenti pracovat jako zubní instrumentáři.
Praktická sestra je nelékařské povolání, které vzniklo kvůli sladění s unijními směrnicemi o uznávání odborných kvalifikací. Praktické sestry mohou vykonávat méně kvalifikované činnosti než takzvané všeobecné sestry, které získaly vzdělání na vysoké nebo vyšší odborné škole.
Pracovat jako praktická sestra je možné po studiu střední zdravotnické školy v oboru zdravotnický asistent nebo akreditovaného kurzu po střední škole jiného oboru.
Vláda uložila pracovní povinnost při nouzovém stavu kvůli epidemii nového koronaviru mimo jiné studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. "V rámci vykonávání této pracovní povinnosti nebo dobrovolnické činnosti mediků se ukázalo, že jejich kompetence jsou v současné době velmi omezené," stojí v důvodové zprávě. Nemocnice se přitom potýkaly s nedostatkem kvalifikovaného personálu, tisíce sester i lékařů se totiž nakazily covidem-19.
Sanitářem může být medik po třech semestrech studia a ošetřovatelem po čtyřech semestrech. Další nabytí znalostí a dovedností v dalších ročnících studia není v současné legislativě nijak zohledněno.