Řeč bude o tolik diskutovaném návrhu ministerstva obrany, že v případě ohrožení státu by se měly posílit pravomoci vlády, případně tedy premiéra na úkor parlamentu, pokud by parlament nemohl být z nějakého důvodu svolán. Kritika na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat, a to nejen ze strany médií, ale i opozice.
Premiér Babiš následně prohlásil, že o té věci vůbec nevěděl, a řekl, že kabinet návrh projednávat nebude. To je v kostce zhruba vývoj dnešního dne, jenže teď se začíná ukazovat, že premiér to ministru Metnarovi sám uložil, aby ten materiál vládě předložil. Tak já nevím, jak už to je, ale mám tady člověka, který to ví, tak mi dovolte mezi námi přivítat mého dnešního hosta, ministra obrany za hnutí ANO Lubomíra Metnara.
Jaromír Soukup: Tak možná by bylo lepší spolu poprvé hovořit v klidnější době, dnes tedy média se na vás vrhly čistě bez emocí, můžete mi nějak srozumitelně vysvětlit, co se dělo?
Lubomír METNAR, ministr obrany ČR (ANO):
Já si myslím, že hned v úvodu jste to uvedl poměrně přesně a on tento mediální kolotoč, který dneska ráno vznikl, byl spojený s materiálem, který byl předložen, zaslán na vládu a bylo to v souvislosti s předložením odborného stanoviska, průřezově resortu, zástupci odborníků, kteří dali dohromady názor na to, jak řešit případný stav ohrožení státu v případě, že nebude usnášeníschopná, usnášeníschopný parlament nebo vláda. Chci říct, že se jednalo o informativní úvahový materiál, který teprve by měl sloužit pro širokou diskusi v rámci všech parlamentních stran, a to bylo takové zásadní, které de facto o čem se jednalo a co vzbudilo tuto nevoli. Nejednalo se žádný materiál, který by to měl jednoznačně řešit, ale říkám podkladový materiál, který byl zaslán, a ještě chci říct, proč byl zaslán v tuto dobu, můžeme s ohledem na dnešní dění říct, že poměrně časově nešťastnou, nebo že to bylo časově nešťastné s tím, že my jsme měli úkol tento materiál předložit do konce března, už i tak to bylo, protože nejedná se o nějaký nový úkol, který byl zadán ministerstvu obrany, ale tento úkol vznikl již v roce 2015 a identifikované toto vakuum, že stát nemá všechny kompetence, pro případ těchto hypotetických stavů, které mohou nastat již v roce 2005, my jsme to někde posunuli. My jsme dali názory těch odborníků a teď to předložili, ale vidíte, za současného stavu se to ne zrovna potkalo s pochopením.
JS: Já to docela chápu, zákon nebo obecně závazné předpisy mají pamatovat na všechny možné situace, byť co by bylo, kdyby.
A pak má tedy platit nějaké zákonné ustanovení, co se tedy bude dít, tohleto, co vy jste předložili, že když z nějakého důvodu nebude moci být svolán parlament nebo nezasedne, jeho pravomoci převezme vláda a případně ten premiér, tak to je v hypotetickém případě, že se tak stane, ale já... ono to opravdu teda dopadlo v nešťastnou dobou, v nešťastnou dobu, protože ta kritika médií a částí opozice říká ano a on si to premiér chtěl protlačit právě teď, aby tedy uchvátil moc stejně jako třeba premiér Orbán, který v Maďarsku teď vládne pomocí nějakých dekretů až do konce roku a pak mu to bude nějak parlament schvalovat.
S tím nemohu souhlasit, pane Soukup, to opravdu ne, to takto nebylo, jak jsem říkal, ten úkol běžel poměrně dlouho. Je to, byla to práce odborníků odborníků na ústavní právo a teď, že to bylo takto termínovaně, říkám v nešťastnou dobu, tady na tomto se shodnem. Úředníci splnili úkol, úkoly se mají plnit, termíny se mají dodržovat, a takto to bylo, ale výsledek máme dneska, ale chtěl bych, chtěl bych opravdu ujistit, že se nejedná o žádné snižování pravomocí či role parlamentu.
JS: Já nejsem příznivcem konspiračních teorií všeobecně, ať jsou jakékoliv, od různých nitek, které vedou k jiným nitkám a pozadí temnému, takže já nepochybuju o tom, že to skutečně byla shoda okolností možná mediálně nešťastných, o tom jsem tedy přesvědčen, tak já myslím, že to jsme si vysvětlili, já si skutečně myslím, že to byla spíše mediální bouře ve sklenici vody než skutečný problém, ale tak dnešní média to ovládlo nebo internetové servery to tedy řešily ve velkém, protože, co bysme si říkali, vy jste to vložili do systému vlády a to už je několik desítek lidí, kteří se k tomu dostanu, no tak se dostalo k novinářům, no.
Přesně tak, dostanou se k tomu média, a to neznamená, že tento materiál, když je vložen do toho systému vlády do toho eklepu, že musí jít na projednávání vlády, o tom to je výsostné právo pana premiéra, na druhou stranu souhlasím i s tím vaším příměrem, protože dneska je to takové monotematické. Pandemie, koronavir a ono je vidět ta vláda, vláda je úspěšná, premiér je úspěšný a teď se hledají ty momenty, kde najít něco.
Na celý rozhovor se podívejte na videu.