Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádal příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která v současné době platí na Pražském hradě. Kolem památky podle něj vytvořila válečné opevnění. Uvedl to v úterý na twitteru.
Za kontroly na vstupu do nejnavštěvovanější české památky a zároveň sídla prezidenta čelí Pražský hrad dlouhodobé kritice. Jeho zástupci se brání, že bezpečnostní opatření odpovídají požadavkům policie. Ke zrušení kontrol na konci roku vyzvali senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina (oba za STAN).
"Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořila válečné opevnění," napsal Rakušan.
Dodal, že policie nyní obešle všechny relevantní bezpečnostní instituce s žádostí o vyjádření. "Ty posoudí a vyjádří se k nutnosti rozsahu stávajících opatření a případně se bude pracovat na novém bezpečnostním režimu. Domnívám se, že zhodnocení současných masivních opatření je na místě," dodal.
Růžička s Lacinou na konci roku v otevřeném dopise vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby nechal bezpečnostní kontroly na vstupech do Hradu zrušit. Označili je za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů. Obdobnou žádost mu poslali už koncem let 2018 a 2020.
Kancelář prezidenta republiky (KPR) výzvu odmítla. Obvinila je z šíření dezinformací, Hrad je podle prezidentské kanceláře v rámci možností veřejnosti přístupný. Kontroly podle KPR provádí policie na základě vlastní analýzy rizik z letošního května. Uvedla také, že pouze dodržuje doporučení policie a v hodnocení bezpečnostních rizik se s ní zcela neshoduje a opakovaně údajně projevila zájem o zmírnění stávajících opatření. Kontroly byly zavedeny už v roce 2016, letos byly po velikonoční přestávce obnoveny.
Policie minulý týden uvedla, že opatření odpovídají aktuální situaci v zahraničí i v České republice i platnému prvnímu stupni ohrožení terorismem. Jejich potřebnost i rozsah chtěly bezpečnostní složky znovu zhodnotit v únoru.