Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odstoupil z funkce. Novinářům řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Demisí chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a minulý čtvrtek překonaly tři tisíce za den. Ministr už dříve připustil, že měl trvat na tom, aby se roušky začaly nosit uvnitř znovu povinně již od začátku září. Vojtěch stál v čele úřadu necelé tři roky.
Třiatřicetiletý Vojtěch řídil ministerstvo zdravotnictví během letošní pandemie covidu-19, která bezprecedentně omezila každodenní život, volný pohyb i ekonomiku země. "Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou, a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře," prohlásil ministr. Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. "Nemám se zač stydět," uvedl. Odchodem chce vytvořit prostor pro "nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude ještě nějaký čas provázet".
Demisi oznámil Vojtěch ráno na ministerstvu zdravotnictví obklopen svými nejbližšími spolupracovníky. Po jeho prohlášení nebyl prostor na dotazy novinářů. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že o demisi uvažoval několikrát. "Já nikdy nechtěl opouštět tu loď na tom rozbouřeném oceánu, protože mi přišlo, že by to nebylo úplně vhodné, ale faktem je, že si člověk sáhl na dno fyzických a psychických sil," poznamenal.
Od pondělí má zhoršující se epidemickou situaci znovu řešit i Ústřední krizový štáb, který fungoval na jaře v době nouzového stavu. Od poloviny srpna přibývá i hospitalizovaných a lidí, kteří v souvislosti s nemocí covid-19 zemřeli, od začátku epidemie jich je přes 500. Odborníci upozorňují, že současné vyšší počty nakažených se v počtech lidí ve vážném stavu teprve projeví.
Vojtěch míní, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. Z věcí, které se mu za necelé tři roky ve funkci podařily, jmenoval zahájení elektronizace zdravotnictví, reformy psychiatrické péče nebo budování sítě urgentních příjmů v nemocnicích. Podařilo se podle něj také zastavit úbytek zdravotních sester nebo vrátit význam dohodovacímu řízení mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče, ve kterém se rozdělují prostředky z veřejného zdravotního pojištění. "Na ministerstvo jsem přišel s úkolem, abych prosadil systémové koncepční změny, nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje již dokončit," uvedl třetí nejdéle sloužící ministr v historii samostatné České republiky.
Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie opakovaně, hlavní politickou odpovědnost za současnou situaci však podle ní nese Babiš. Vojtěch poděkoval premiérovi, že mu dal důvěru řídit resort zdravotnictví. Babiš ale ministra v posledních měsících opakovaně kritizoval, mimo jiné hovořil o tom, že od května neřeší epidemii vláda, ale zodpovědnost nese ministerstvo zdravotnictví.
Před prázdninami začala epidemie v Česku oslabovat. Ministerstvo zdravotnictví od 25. května zrušilo povinnost nosit roušky venku a od července i ve vnitřních prostorech. Povinnost zakrývat si dýchací cesty byla opět částečně zavedena 1. září, znovuzavedení tohoto opatření ale provázel zmatek. Vojtěch nejdřív oznámil, že bude povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra, pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. O dva dny později ministerstvo zveřejnilo, že roušky se vrátí rovněž do kadeřnictví a hospod. Měli je nosit i lidé ve zdravotnických zařízeních, v kinech či divadlech. Po Babišově kritice a následném jednání Vojtěch oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích povinné nebudou. "Možná jsem měl být tvrdší, pokud jde o opatření, která se týkala nošení roušek (od září). Asi jsem na tom měl trvat více, otázka je, jestli by to změnilo vývoj té situace," řekl Vojtěch v neděli.