Mladá generace by i přes maturity v omezeném režimu a semestry formou on-line výuky neměla mít problémy na trhu práce. Řada studentů se totiž zdokonalila v oblastech, které je zajímají a měli na ně čas. Ohrozit je naopak může nerovnost v přístupu k digitálním technologiím a digitální gramotnost, uvedla v úterý v tiskové zprávě expertka na oblast zaměstnanosti z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová.
Dospívající generace podle ní nebude plošně nedovzdělaná. "Pravděpodobně to bude obtížnější pro některé odborné profese, které potřebují výcvik v terénu, nicméně lidé a obzvlášť mladí se učí všude, tedy nejen ve škole. Studentům nestandardní situace poskytla řadu podnětů, zkušeností a zážitků, které si ponesou po celý život. Někteří se naučili žít s flexibilitou, která je pro poslední měsíce typická," sdělila Rašticová.
Skupina mladých bude podle ní více ohrožena trendem "digital divine", tedy novou společenskou stratifikací, která bude vytvářet sociální skupiny nejen podle pohlaví, věku nebo sociální třídy, ale roli bude hrát také přístup jednotlivých skupin k digitálním technologiím a digitální gramotnost. V součtu tím pak potenciálně hrozí vytváření nových sociálních nerovností, uvedla expertka.
Mladou populaci rozdělila do pěti skupin. V první jsou lidé, kteří situaci využili pro sebe, krize je posílila a naučili se nový jazyk nebo rozjeli byznys. "Pak je tu skupina těch, kteří se během pandemie věnovali ostatním, další množina situaci kolem sebe vůbec neřešila. Zapomenout nesmíme ani na ty, kteří za pandemie utrpěli psychickou újmu včetně například neurotických problémů, které ale jde ještě napravit. A v páté skupině jsou ti, kteří počítají ztráty ať už zdravotní, nebo si ponesou dál problémy způsobené rozpadem rodiny, vztahů a podobně," dodala vědkyně.