Policie na jihu Moravy se zabývá dalšími případy internetových podvodů s nemalými ztrátami poškozených. Muž z Brněnska takto přišel skoro o 400 tisíc korun, žena z Brněnska skoro o 250 tisíc korun. Na policejním webu o tom v pátek informoval mluvčí Bohumil Malášek. Policie před podvody na internetu opakovaně varuje.
Třiaosmdesátiletého muže z Brněnska potěšila podle mluvčího zpráva o tom, že na jeho účtu "zahálí" téměř 10 tisíc korun. "Spolu s neznámým investorem pak začali řešit, jakým způsobem s penězi naloží. Nakonec se dohodli, že chce prostředky převést na účet," uvedl mluvčí. Dotyční následně společně nainstalovali program na vzdálenou správu počítače. Pak se senior přihlásil do svého internetového bankovnictví a sledoval, jak podvodník převádí získanou hotovost na jeho konto. "Jenže šikovný pachatel dělal něco úplně jiného. Rychle provedl platby prostřednictvím kreditní karty, další peníze pak putovaly na účty v zahraničí. Z konta tak během několika minut zmizelo skoro 400 tisíc korun," uvedl mluvčí.
Báchorce o nutné kontrole mobilu antivirovým programem uvěřila jedenatřicetiletá žena z Vyškovska. Podle pokynů údajného pracovníka banky si rovněž nainstalovala program na vzdálenou správu. Pak za spolupráce s podvodníkem prováděla transakce. Jejich výsledkem byla ztráta více než 70 tisíc korun.
Velmi podobný scénář se stal v případě sedmapadesátileté ženy z Brněnska, která chtěla investovat do kryptoměny. Podvodnému bankéři umožnila vzdálený přístup do počítače a mobilu. "Poskytla mu také požadované údaje ke svému kontu a pak už se jen divila. Z účtu jí zmizela finanční hotovost a podvodník sjednal tři půjčky. Celkem zmizelo skoro čtvrt milionu korun. Pokud by nezasáhla banka a nezablokovala účet, tak by asi škoda byla ještě vyšší," uvedl Malášek.
Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například neinstalovat do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a cizím lidem také nepovolovat vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.