Policie na Brněnsku se zabývá dalšími několika případy podvodů přes internet, kdy poškození přišli o statisíce. V součtu jde o více než milion korun.
Například jeden z poškozených si nechal do počítače nainstalovat program pro vzdálenou správu, přišel skoro o 400 tisíc korun. Na policejním webu to v pondělí uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Policie před podvody na internetu opakovaně varuje.
O peníze přišel šestapadesátiletý muž. Mluvčí uvedl, že touha po zhodnocení uspořených prostředků muže navedla k registraci na stránkách údajných finančních specialistů. "Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Při prvním telefonátu zaplatil vstupní, asi pětitisícový poplatek. Krátce nato mu volal obchodní specialista, který mu pomohl do počítače nainstalovat program na jeho vzdálenou správu. Pak už zbývalo se jen přihlásit do internetového bankovnictví," popsal mluvčí způsob podvodu.
Transakce na účtu už dělal obchodník sám. Hned v prvních minutách vyvedl bez vědomí majitele z účtu skoro 400 tisíc korun.
O peníze přišel i sedmatřicetiletý muž, kterému podvodník zavolal se sdělením, že jeho bankovní účet byl napaden a bylo by vhodné peníze převést na jiný účet. "Volající ochotně sdělil číslo účtu i poradil, jak transakci provést. Až po jejím dokončení muže napadlo, že by si mohl své počínání ověřit na lince banky," uvedl Malášek. Na lince poškozenému muži sdělili, že takový hovor od nich nebyl a že naletěl podvodníkovi. Také on přišel téměř o 400 tisíc korun.
Inzerát nabízející osobní automobil Ford zveřejněný na internetu zase zaujal třiapadesátiletého muže. "S prodávajícím se rychle dohodl a dopředu odeslal na zahraniční účet peníze za auto i dopravu. Tím ale do té doby vstřícná a konstruktivní komunikace skončila. Navíc internetové stránky prodejce se obratem staly neaktivními," uvedl Malášek. Poškozený tak přišel o více než čtvrt milionu korun.
Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a opakovaně před nimi varuje. Doporučuje neinstalovat do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, cizím lidem také nepovolovat vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje nereagovat na virtuální výhodné finanční transakce a nereagovat na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Policie také upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě. Policie také opakovaně upozorňuje, že při koupi zboží je vždy riziko posílat peníze předem.