Na státní podporu jako na hlavní zdroj financí plánuje při ztrátě zaměstnání spoléhat 58 procent Čechů. Při hledání nové práce by 55 procent lidí zvažovalo rekvalifikační kurz. Polovina z nich by jej pak hradila z úspor. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial mezi 600 respondenty.
Omezení plynoucí z pandemie mají za následek velké změny na pracovním trhu. Utlumeno bylo mnoho oborů, především v turismu, jsou zavřené mnohé obchody a nefungují služby.
"Stovky tisíc zaměstnaných či podnikajících v těchto oborech nyní žije z úspor a vládní pomoci, která udržuje uměle vyšší zaměstnanost. To však není dlouhodobě udržitelné. Omezení ještě nějakou dobu potrvají a rozvolňování bude postupné. Ani poté však nedojde k rychlému obnovení na předkoronavirovou úroveň. V okamžiku ukončení podpůrných programů tak klesne počet pracovních míst v mnoha odvětvích. Očekáváme proto velké přesuny mezi obory a nárůst zájmu o rekvalifikační programy," uvedl analytik Providentu Luboš Kratochvíl.
Odmítavější k rekvalifikaci jsou muži, změnu oboru jich zavrhuje 27 procent, zatímco u žen 18 procent. Nejčastěji by rekvalifikaci volili lidé ve věku 45 až 54 let, zvažovalo by jí 62 procent dotázaných.
"Díky rekvalifikaci si lidé mohou vybírat z většího množství pracovních nabídek. Další vzdělávání pomůže i psychicky, nezaměstnaný člověk získá ztracenou sebedůvěru, vidí tolik potřebné světlo na konci tunelu. Pravidelná docházka, i on-line, také pomůže s udržením denního režimu. Ukážete případnému zaměstnavateli snahu a úsilí, což je cenná vlastnost," míní psychoterapeutka Kateřina Brikciová.
Polovina lidí by při úhradě rekvalifikace spoléhala na úspory, úvěr zvažuje pět procent. I ve skupině lidí bez úspor by se jich nejvíce (41 procent) obrátilo na žádost o pomoc k rodině. "O úhradu rekvalifikace je přitom možné požádat Úřad práce. V případě, že úřad kurz sám uchazeči o práci přidělí, může mu dokonce vyplácet podporu, ze které dotyčný žije, než kurz dokončí," připomněl Kratochvíl.
Některé rekvalifikace je možné absolvovat i na dálku, což je v současné epidemiologické situaci výhoda. Třeba Centrum služeb v podnikání nabízí kurzy začínající letos v březnu a dubnu on-line formou živého vysílání. Například tříměsíční kurz v oboru účetnictví stojí 12 tisíc korun, ale může jej zaplatit i Úřad práce.
Podle údajů Úřadu práce ČR se loni účastnilo rekvalifikačního kurzu 8069 uchazečů o zaměstnání. Nejčastější byly kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů, kurzy pro pracovníky v sociální oblasti a kurzy základních počítačových dovedností. Úřad práce poskytl na rekvalifikace v loňském roce přes 71 milionů korun.