V Jihomoravském kraji v posledních šesti letech narůstá počet žáků končících povinnou školní docházku, střední školy na to reagují navýšením počtu míst. Letos bude 11 400 deváťáků, loni jich bylo 10 500.
Pro školní rok 2023/2024 bude v kraji k dispozici pro tyto žáky 14 760 míst na středních školách, z toho 12 500 na školách zřizovaných Jihomoravským krajem. V úterý to řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Ve školním roce 2022/2023 se na středních školách v Jihomoravském kraji vzdělává ve všech ročnících přes 50 tisíc žáků.
Například ve školním roce 2019/2020 nabízely střední školy zřizované krajem pro deváťáky opouštějící základní školu 11 600 míst, pro následující školní rok je to 12 500 míst. "K nárůstu došlo i u škol ostatních zřizovatelů," uvedla Knotková.
Ze 14 760 míst, které krajské i ostatní školy nabídnou v následujícím školním roce deváťákům po odchodu ze základní školy, je přes 1800 míst na gymnáziích, přes 600 na lyceích a více než 12 300 v odborných oborech středních škol. "Největší zájem je o brněnská víceletá gymnázia, o obor hudebně dramatické umění na Konzervatoři Brno nebo o obor asistent zubního technika," uvedla Knotková. Nejmenší zájem je podle ní o některé obory s výučním listem, například klempíř, malíř-natěrač, tesař, zedník. "U řady oborů vzdělání registrujeme regionální rozdíly v počtu podaných přihlášek," poznamenala Knotková.
Kraj ve spolupráci se středními školami podle ní reaguje na takzvané silné ročníky postupně. "Počet míst nabízených na gymnáziích a lyceích v Brně a okolí se již v předchozích letech navýšil asi o 170 míst ročně. I v nadcházejícím školním roce se mírně navýší počty nabízených míst na všeobecně zaměřených středních školách asi o 120 míst," uvedla Knotková.
Od školního roku 2024/25 je v plánu navýšit nabídku v oboru čtyřleté gymnázium otevřením nového přírodovědně zaměřeného gymnázia při Střední průmyslové škole chemické Brno v budově v Pionýrské ulici. Ročně se počítá s přijetím 90 žáků. Na třech školách v kraji se pravděpodobně otevřou i nová lycea, kam také nastoupí 90 žáků v ročníku. "Rozšiřuje se i nabídka středních škol soukromých zřizovatelů s alternativními vzdělávacími programy," poznamenala Knotková.
Jihomoravský kraj zřizuje kolem 185 příspěvkových organizací ve školství. Z toho je zhruba 80 středních škol a gymnázií, další jsou základní umělecké školy, speciální školy a další organizace.