S nástupem internetu se celý svět propojil a vznik sociálních sítí globalizaci ještě více zintenzivnil. Dopady těchto změn však neznamenají jen přínos.
I přes řadu pozitivních aspektů sociálních sítí má jejich nadměrné užívání negativní důsledky. Z dlouhodobého hlediska se pak člověk závislý na facebooku, instagramu či twitteru cítí nešťastný a opuštěný.
Ve čtvrtek byl Světový den duševního zdraví. Při této příležitosti si server The Independent připravil pět hlavních negativních dopadů sociálních sítí na naši duševní pohodu.
Sebevědomí
Všichni jsme si v něčem nejistí. O něčem hovoříme otevřeně, o jiných věcech nikoliv. Když na instagramu sledujeme perfektně vyfiltrované fotky našich přátel, zatímco my se doma válíme na gauči s pizzou v ruce, tak naše sebevědomí rapidně klesá.
Studie vědců v Kodani dokonce dokázala, že uživatelé závislí na facebooku trpí závistí vůči těm, kteří se tam pyšní nádhernými fotkami. Naopak ti, kteří si od sociálních sítí udržují odstup, vedou mnohem spokojenější život.
Lidské vztahy
Pro člověka je komunikace s jinými lidmi a navazování osobních vztahů nesmírně důležitou stránkou života. Pokud však budeme neustále přilepeni na obrazovce a žít on-line, tak se náš skutečný život začne poněkud bortit a s ním i schopnost začleňovat se v off-line životě.
"Ze své vlastní zkušenosti vím, že mohu dostat FOMO (syndrom strachu z toho, že něco propásneme, pozn. redakce), když vidím fotky mých přátel z večírku, na který jsem nešla, což ve mně budí pocity úzkosti a osamělosti," tvrdí Stina Sandersová, modelka se 107 tisíci sledujícími na instagramu.
Méně zážitků
Mnoho lidí se na nějaké události vehementně snaží pořídit tak dokonalou fotografii, až si nakonec skutečný zážitek v přítomném čase neužijí a nesoustředí se vůbec na to, co opravdu vidí pouze svýma očima.
"Pokud veškerou svou pozornost soustředíme na zachycení nejlepších záběrů, které mohou obdivovat naši sledující na sociálních sítích, potom si toho užijeme mnohem méně v reálném čase," potvrzuje doktor Tim Bono, autor knihy When Likes Aren’t Enough. "Trávíme-li příliš mnoho času na telefonech, odpoutáme se tím od ostatních aspektů našich zážitků, což nakonec podkopává poct radosti, který z nich jinak získáváme," doplnil.
Spánek
Mít dostatek kvalitního spánku je pro fyzické i duševní zdraví člověka naprosto klíčové. Jenomže úzkost a závist z toho, co vidíme na sociálních sítích, neustále udržuje mozek v pohotovosti. Kvůli tomu nakonec nemůžeme usnout.
"Navíc světlo z mobilních telefonů jen pár centimetrů od obličeje může potlačit uvolňování melatoninu, hormonu, který nám pomáhá cítit se unavený," vysvětluje Bono. Mnoho lékařů proto ke zlepšení kvality našeho spánku doporučuje minimálně 40 minut před spaním se již do mobilu nedívat.
Udržování pozornosti
I když máme díky internetu okamžitý přístup k nekonečnému množství informací, tak kvůli sociálním sítím se snadno rozptýlíme něčím jiným, což se v dlouhodobém důsledku negativně podepisuje na udržení naši pozornosti.
"Sociální sítě nám dávají neustálé pokušení podlehnout okamžité, snadno dostupné zábavě," říká doktor Bono. Pokud například nevydržíte alespoň půl hodiny v klidu číst knihu a musíte během toho zkontrolovat mobil, máte problém a měli byste svou vůli začít trénovat.